Nowy dom

Niskie oprocentowanie kredytu na dom lub mieszkanie to jeszcze nie powód, dla którego nie miałbyś rozejrzeć się po ofercie konkurencji. Pamiętaj, że do podstawowych kosztów hipoteki – poza odsetkami, powinieneś doliczyć także marżę, polisy ubezpieczeniowe, a także opłaty za zmianę warunków finansowania i wydanie dodatkowych dokumentów.

Powoli kończy się sezon wakacyjno-urlopowy i coraz więcej czasu będzimy spędzali w naszych domach. Styl wnętrza wpływa na nasze sampoczucie. Choć czasem sobie tego nie uświadamiamy, elementy wystroju wnętrza, takie jak na przykład płytki ceramiczne, odgrywają ogromną rolą w tworzeniu klimatu domu i mieszkania. To one nasycają przestrzeń kolorem, budują wrażenie przestronności lub przytulności. Odpowiednio dobrane płytki zapewnią wnętrzu wyjątkowy charakter.

Planując kuchenną posadzkę, bierze się pod uwagę intensywność eksploatacji, odporność na wodę, poplamienie i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość czyszczenia. To jednak nie wszystko. W kuchni, bardziej niż gdziekolwiek indziej, należy pamiętać o dobrym smaku. Nie tylko potraw. Oto kilka prostych przepisów na smaczną – czyli gustowną – posadzkę.

Pod koniec czerwca br. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budownictwa w Lublinie (OBRB) wspólnie z Leroy Merlin Felin w CH Felicity otworzył ogólnodostępną Szkołę Budownictwa Przyszłości – Dom pasywny, inteligentny – samowystarczalny.

Aby taras służył nie tylko przez jedno lato ale lata, należy zadbać o jego właściwe i staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami. Taras umieszczony nad ogrzewanym pomieszczeniem to, pod względem budowlanym, szczególnie złożony przypadek.

Przestrzeń w ogrodzie wymaga dokładnego przemyślenia. Musimy bowiem zaplanować, jakie elementy chcemy w nim umieścić, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację, a następnie dostosować do tego całą infrastrukturę: oświetlenie, roślinność oraz ciągi komunikacyjne.

Entuzjastów własnoręcznie pieczonego chleba przybywa. Najlepiej smakuje ten upieczony tradycyjnie, w piecu. Warto zatem zadać sobie trud i zbudować w ogrodzie własny piec. To nie jest trudne. Na początek trzeba przemyśleć jego konstrukcję, usytuowanie oraz dobrać odpowiednie materiały.

Upalne letnie dni przypominają, że by ogród cieszył oko przez cały sezon, trzeba zadbać o odpowiednie jego nawodnienie Na szczęście dawno minęły już czasy, kiedy codzienne podlewanie ogródka trwało godzinami i było męczącym obowiązkiem. Dziś wystarczy wybrać się do sklepu po odpowiedni sprzęt, a nawadnianie ogródka stanie się czystą przyjemnością.

Często zbyt pochopnie rozbiera się starego typu piece kaflowe czy kominki, zaś otwory wentylacyjne zabudowuje się. To duży błąd! Po latach może się jeszcze okazać, że cała ta budowa jest bardzo przydatna, bowiem nowoczesne kominki tanieją w oczach – i mają coraz więcej zalet, zarówno tych wizualnych, jak i typowo ekonomicznych…

Strona 7 z 22