Nowy dom

Nadejście listopada to ostatni dzwonek na wymianę okien. Warto, bo przez nieszczelne okna tracimy najwięcej ciepła. Można to zrobić nawet własnymi siłami. Reguły, które obowiązują przy wymianie okien, są proste – przekonuje nasz ekspert.

Najbliższe tygodnie mogą być dynamiczne na rynku mieszkaniowym. Od stycznia 2016 roku rośnie wymagana wysokość wkładu własnego przy kredytach hipotecznych.

Dla coraz większej liczby osób cena nie stanowi już podstawowego kryterium, decydującego o wyborze nieruchomości. Kupujący chcą mieć pewność, że w nowym miejscu będą mogli przez wiele lat mieszkać wygodnie i komfortowo. Znaczenia nabierają więc inne parametry mieszkania i cechy osiedla, na którym zostało zbudowane.

Przed tygodniem zasygnalizowaliśmy temat energooszczędnego budownictwa przyszłości. W tym numerze powracamy do tematu.

Domowe aranżacje coraz częściej są odbiciem nie tylko naszego charakteru i gustu, ale także… pór roku. Latem wnętrza wypełnione są świeżo ściętymi kwiatami oraz wpadającym przez okna słońcem, natomiast zimą pachną cynamonem, mandarynkami oraz rodzinną atmosferą świąt. Jesień uznawana jest za najbardziej depresyjny czas w roku, dlatego warto sprawić, by nasze cztery kąty pomogły nam przetrwać nadchodzące szare i długie wieczory.

Jak co roku we Wszystkich Świętych i Zaduszki udamy się na groby najbliższych. Warto zadbać o rodzinne nagrobki wcześniej. Drobne naprawy, zamiast zlecać specjalistycznej firmie, można wykonać we własnym zakresie.

Na razie wokół nas króluje jesień, lecz już za kilka tygodni zawita do nas zima. Dla niektórych z nas to niecierpliwie wyczekiwana, najpiękniejsza pora roku. Dla innych – czas nieznośnych mrozów i uciążliwego śniegu. Dla mieszkańców domów okres ten nieodłącznie wiąże się z koniecznością odśnieżania i odladzania alejek i podjazdów wyłożonych kostką brukową, by przetrwały do wiosny.

Rozwój nowych technologii i materiałów budowlanych, a także dynamiczne zmiany w przepisach prawa oraz wyraźne trendy związane z energooszczędnością sprawiły, że budując dziś dom, stoimy przed nie lada wyzwaniem. Jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne? Jakie materiały sprawią, że bilans kosztów początkowych i eksploatacyjnych okaże się najbardziej korzystny? I wreszcie – jak budować, aby spełnić przyszłe normy prawne?

Wikana zakończyła realizację trzeciego etapu Osiedla Marina, położonego nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Najnowszy budynek otrzymał ostateczne pozwolenie na użytkowanie.

Strona 5 z 22