Nowy dom

Wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Relaksowej 13 w Lublinie reprezentuje Lubelszczyznę w bieżacej edycji konkursu Fasada Roku. Już od ośmiu lat firma Baumit nagradza najładniejsze fasady budynków w Polsce. Na konkurs od pierwszej edycji zgłoszono już ponad 1000 realizacji budowlanych. Ich przegląd stanowi obraz tego, jak na przestrzeni kilku ostatnich lat zmieniały się trendy w architekturze naszych miast i miasteczek.

W ostatnich miesiącach banki systematycznie podwyższały opłaty za prowadzenie kont i korzystanie z kart. Dla wielu może być więc zaskakujące, że wciąż pięć z nich świadczy te usługi bezwarunkowo bezpłatne. Trzem ofertom można wręcz nadać tytuł „Marzenie skąpca”, gdyż dają także darmową możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów.

Osoby, które budują dom na własny użytek, nie będą już musiały sporządzać świadectw energetycznych. Nowe prawo wynika z obowiązującej od 9 marca 2015 r. ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z wiosną i budzącym się życiem. W przedświątecznym tygodniu czas zaakcentować urok Wielkanocy w domowych wnętrzach.

Przyszła wiosna, a więc czas odnowy, ponownych narodzin twórczej inwencji i zapału do pracy. Być może warto więc wykorzystać wiosenny nastrój, aby nadać nowe życie swojemu tarasowi, zwłaszcza że nadchodzą coraz cieplejsze dni. Korzystne więc będzie z pewnością zapewnienie sobie możliwości powitania dnia z kubkiem kawy, lub zwieńczenia go lampką czerwonego wina w towarzystwie ukochanej osoby właśnie na tarasie.

Poprawa pogody na dworze sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, czy to już właściwy moment na zakończenie tzw. sezonu grzewczego. Jak pokazują lata poprzednie, nadejście wiosny nie oznacza końca chłodnych dni, szczególnie wieczorem i rano. Nie warto zatem spieszyć się z wyłączaniem ogrzewania. Może się to okazać zgubne dla naszego zdrowia i … portfela.

Przy ul. Cz. Strzeszewskiego 13 w Lublinie rozpoczęła się budowa dwóch czterokondygnacyjnych budynków wchodzących w skład Osiedla Nowy Początek. Powstanie tu ponad osiemdziesiąt funkcjonalnych mieszkań, od jedno– do czteropokojowych. To drugi etap inwestycji.

Nie tylko od lokalizacji i wielkości mieszkania zależy to, czy właścicielowi uda się je korzystnie wynająć. Nie mniej ważny jest wystrój. Nie może być krzykliwy, musi być za to funkcjonalny.
Mieszkanie przeznaczone do wynajmu może być dobrą, długoterminową inwestycją kapitału. Jednak to, jak duże będą wpływy z czynszu, zależy od wielu czynników. – Dla najemców, tak samo jak dla kupujących, liczy się lokalizacja, metraż i układ mieszkania. Równie ważne bywa jednak to, co zastaną wewnątrz lokalu – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II.
Do zaprezentowania mieszkania potencjalnym najemcom warto więc dobrze się przygotować. – Po pierwsze musimy określić swoją grupę docelową, czyli zastanowić się nad tym, kto właściwie będzie mieszkał w tym lokalu – radzi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Inne oczekiwania wobec mieszkania mają przecież studenci, a inne rodziny z dziećmi. Jeszcze inaczej trzeba natomiast urządzać mieszkanie, które będzie pełniło funkcję hostelową, czyli będzie wynajmowane na krótki okres.
Studenckie mieszkanie, zlokalizowane w pobliżu uczelni, warto wyposażyć tak, aby w każdym pokoju mogła zamieszkać co najmniej jedna osoba. Natomiast mieszkanie, którym mogą zainteresować się młode rodziny, warto wyposażyć tak, by panowała w nim przytulna atmosfera. Ta grupa najemców może oczekiwać wyższego standardu niż studenci.
Podobnie będzie w przypadku lokali o funkcji hostelowej, przeznaczonych na przykład dla turystów. – Takie mieszkania, nie muszą być wypełnione zbyt dużą ilością szaf, czy innych zbędnych mebli. Muszą być jednak komfortowe – podkreśla E. Starownik. – Z rozmów z klientami, którzy kupują od nas mieszkania w Nałęczowie, wiemy, że jeśli lokal wyróżnia się wysokim standardem, to z powodzeniem może rywalizować z ofertą pensjonatów i przynosić zadowalające zyski.
W każdym przypadku należy pamiętać, że wystrój powinien trafiać w gust jak najszerszej grupy potencjalnych najemców. Lepiej więc zrezygnować ze zbyt wyrazistych elementów i ozdób, które mogą mieć tyle samo zwolenników, co przeciwników. – Kolory powinny być neutralne i stonowane, bo wówczas mieszkanie będzie robić pozytywne pierwsze wrażenie – podpowiada M. Rogowski. – Sekret tkwi w wykorzystywaniu prostych rozwiązań w efektowny sposób, który przyciągnie uwagę potencjalnych najemców. – Nie bez powodu właśnie takimi zasadami kierują się architekci i firmy deweloperskie. Łagodne, ciepłe kolory, biel, beże czy klasyczne materiały, takie jak drewno i kamień, odpowiadają oczekiwaniom wielu osób. Dodatkowo, tworzą przytulną atmosferę – podpowiada E. Starownik.
Podstawą jest jednak porządek. – Mieszkanie musi być dokładnie posprzątane. Jeśli wcześniej było już komuś wynajmowane, to warto sprawdzić, czy nie wymaga drobnych napraw i remontów. Warto też przed wynajmem zabezpieczyć odpowiednio te miejsca, które są narażone na zniszczenie podczas codziennego, zwykłego użytkowania. Należy m.in. pomalować ściany dobrą farbą i uszczelnić urządzenia sanitarne, aby w przyszłości nie narażać się na dodatkowe wydatki na utrzymanie wynajmowanego mieszkania – podsumowuje M. Rogowski.

Od początku 2010 na rynku szkoleń zapanowało wyraźne ożywienie, co pozwoliło powoli, ale systematycznie odrobić straty finansowe będące wynikową słabej koniunktury charakteryzującej poprzednie lata. Do korzystnej sytuacji dla szkoleń publicznych doprowadziły przede wszystkim dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). To jego budżet sprawił, że w latach 2007 – 13 Unia Europejska przeznaczyła na szkolenia w Polsce prawie 10 mld EUR. Eksperci są zgodni, że wspomniane dotacje unijne dla firm, uchroniły branżę szkoleniową przed nieuniknioną zapaścią, a co więcej – każdego roku jakość szkoleń dotowanych z EFS jest coraz wyższa.

Strona 10 z 22