Afisz kulturalny
środa, 13 maja 2015 08:59

Kolacja dla głupca powraca

29 maja w ChDK o godz. 19 Teatr Ziemi Chełmskiej zaprezentuje spektakl „Kolacja dla głupca”. Francuska komedia Francisa Vebera swoją światową premierę miała w 1993 r. w Paryżu. Od razu stała się wielkim hitem i do dziś jest wystawiana przez setki teatrów na całym świecie. Fabuła opowiada o wtorkowych wieczorach, podczas których grupa zamożnych kolegów, ludzi sukcesu, urządza sobie „kolacje dla głupca” - konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Tytułowy „Głupiec”, czyli Francois Pignon, to niezbyt rozgarnięty księgowy, który ma stać się kolejną ofiarą tej dziwnej zabawy. Nie wszystko jednak potoczy się zgodnie z planem…
Bilety (20 zł) dostępne w ChDK lub przez Internet.

środa, 06 maja 2015 09:18

Monidła dostojne portrety

Do 25 sierpnia w Muzeum Ziemi Chełmskiej dostępna jest wystawa Monidła dostojne portrety. To ciekawa ekspozycja przedstawia portrety foto-malarskie jednej lub kilku osób, które przez lata były ozdobą wielu domów w Chełmie. Choć nadal istnieją, nie wszystkie są eksponowane w reprezentacyjnym miejscu mieszkania. Odnaleziono i zdokumentowano kilkadziesiąt monideł, spośród których sześćdziesiąt zaprezentowano na wystawie. Wśród nich największą grupę stanowią portrety ślubne i komunijne oraz pojedyncze portrety kobiet i mężczyzn. Udało się odnaleźć także jedno monidło z tłem pejzażowym. Monidła pochodzą z lat 1923-2010. Większość została przywieziona do Chełma podczas przeprowadzki ich właścicieli z okolicznych miejscowości, również z terenów zabużańskich. Oprócz monideł na wystawie przedstawiono zdjęcia miejsc, gdzie na co dzień wiszą portrety oraz kilka fotografii, na podstawie których monidła wykonano. Dodatkową atrakcją są specjalnie przygotowane ekrany, dzięki którym zwiedzający - ustawiając się do fotografii - mogą stać się bohaterami współczesnego monidła. Autorką wystawy jest Małgorzata Podlewska-Bem. Współpraca: Bożena Dobosz, Ilona Sawicka. Fotografie: Grzegorz Zabłocki.

środa, 29 kwietnia 2015 10:08

Jacek Bieleński

1 maja o godz. 20 w Strzesze u Wojciecha odbędzie się koncert Jacka Bieleńskiego. Bieleński to artysta i animator wydarzeń kulturalnych pochodzący z Łodzi. Ukończył liceum plastyczne i wydział scenarzystów w łódzkiej szkole filmowej. Zajmował się projektowaniem ubrań. Napisał kilka scenariuszy, m.in. do Tanich pieniędzy z Lindą. Napisał przebój Dentysta sadysta wykonywany przez Marylę Rodowicz. Jego piosenki w wykonaniu Sambora Dudzińskiego wygrały konkurs w Opolu oraz Targi Estradowe. Pierwszy zespół jaki założył to Plastic Bag w składzie: Włodzimierz Kiniorski, Ziut Gralak, Andrzej Rajski, Przemek Greger, Zbigi Brysiak. Bieleński pisał teksty m.in. dla: Fiolki, Justyny Steczkowskiej, Wojciecha Waglewskiego. Zyskał sobie opinię artysty kontrowersyjnego. Bezceremonialnie komentuje aktualną rzeczywistość, jego solowe występy przypominają dowcipny performance. Jego ostatnią płytę „Bielas” Newsweek nazwał jedną z najciekawszych muzycznych propozycji ostatnich lat.

środa, 22 kwietnia 2015 07:22

Mayday po raz kolejny

Chełmski Dom Kultury zaprasza po raz kolejny na fantastyczną komedię Raya Cooneya pt. Mayday w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. Spektakl podbił serca nie tylko chełmian, grany był także m.in. w Lublinie, Biłgoraju i Włodawie, wszędzie gromadząc komplety na widowni. Gwarantujemy salwy śmiechu od pierwszej do ostatniej minuty. Sztukę Mayday uznano za najlepszą na świecie komedię. Obsada: Barbara - Agnieszka Szkoda, Mary - Barbara Szarwiło, John Smith - Łukasz Szymanek, Stanley Gardner - Sławoj Czarnota, Inspektor Troughton - Zbigniew Moskal, Inspektor Porterhouse - Andrzej Kuczura, Bobby Franklin - Bartosz Siwek, Reporter - Sebastian Jakimiuk. Spektakl już 9 maja o godz. 19. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w ChDK lub przez Internet.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015 11:49

Księżniczka Sara na deskach ChDK

Barwne kostiumy, imponująca scenografia, przepiękna muzyka - to wszystko będzie można zobaczyć i usłyszeć w spektaklu Księżniczka Sara 25 i 26 kwietnia w ChDK. Wzruszający musical familijny oparty jest na motywach powieści F.H. Burnett o tym samym tytule. Opowiada o losach dziewczynki, która z otaczanej czułą opieką córki angielskiego oficera staje się służącą. Jej intrygująca i niezwykła historia uczy, że to człowiek i jego wewnętrzna siła czynienia dobra, a nie zewnętrzne okoliczności, decydują o kształcie otaczającego go świata. Na widzów czekają niezapomniane chwile z rozśpiewanym i roztańczonym zespołem Teatru Muzycznego TINTILO. Autorem choreografii jest pochodzący z Chełma Jacek Wazelin, który pierwsze taneczne kroki stawiał w Klubie Tańca Towarzyskiego TAKT oraz w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Musical miał swoją premierę w Teatrze Rampa w 2013 r. i do dziś jest w repertuarze teatru. Chełmianie będą mogli obejrzeć go 25 kwietnia o godz. 18 i 26 kwietnia o godz. 14. Bilety w cenie 45 zł dostępne są ChDK, kinie Zorza i na stronie internetowej.
Dla Czytelników mamy dwie wejściówki do wygrania. Obie otrzyma osoba wylosowana spośród nadawców poniższego kuponu. Kupony należy dostarczyć do redakcji (pocztą, osobiście) lub wrzucić do naszych skrzynek ogłoszeniowych do dnia 15 kwietnia. Wynik losowania podamy w najbliższym numerze.

środa, 08 kwietnia 2015 12:08

KSIĘŻNICZKA SARA na deskach ChDK

Barwne kostiumy, imponująca scenografia, przepiękna muzyka - to wszystko będzie można zobaczyć i usłyszeć w spektaklu Księżniczka Sara 25 i 26 kwietnia w ChDK. Wzruszający musical familijny oparty jest na motywach powieści F.H. Burnett o tym samym tytule. Opowiada o losach dziewczynki, która z otaczanej czułą opieką córki angielskiego oficera staje się służącą. Jej intrygująca i niezwykła historia uczy, że to człowiek i jego wewnętrzna siła czynienia dobra, a nie zewnętrzne okoliczności, decydują o kształcie otaczającego go świata. Na widzów czekają niezapomniane chwile z rozśpiewanym i roztańczonym zespołem Teatru Muzycznego TINTILO. Autorem choreografii jest pochodzący z Chełma Jacek Wazelin, który pierwsze taneczne kroki stawiał w Klubie Tańca Towarzyskiego TAKT oraz w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Musical miał premierę w Teatrze Rampa w 2013 r. i do dziś jest w repertuarze teatru. Chełmianie będą mogli obejrzeć go 25 kwietnia o godz. 18 i 26 kwietnia o godz. 14. Bilety w cenie 45 zł dostępne są ChDK, kinie Zorza i na stronie internetowej.