czwartek, 21 kwietnia 2016 13:39

Żłobek stanie obok kościoła

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rada Miasta Lublin odrzuciła zarówno wezwanie Społecznego komitetu na rzecz zagospodarowania działek przy ul. Bluszczowej 2/ul. Dożynkowej 31 do uchylenie lutowej uchwały o sprzedaży tych działek Archidiecezji Lubelskiej, jak również obywatelski projekt uchwały o budowie w tym miejscu żłobka i przedszkola.

To była ostatnia próba zablokowania podjętej w lutym tego roku uchwały zezwalającej na sprzedaży przez miasto nieruchomości na Rudniku Archidiecezji Lubelskiej. Mieszkańcy skupieni w Społecznym komitecie na rzecz zagospodarowania działek przy ul. Bluszczowej 2/ul. Dożynkowej 31 zarzucali, że miasto chce sprzedać działki po rażąco niskiej cenie (10 proc. faktycznej wartości) a zamiast planowanego przez Kurię wybudowania na nich kościoła i domu opieki powinny tam stanąć żłobek i przedszkole, których brakuje w dzielnicy. Społeczny komitet uznał, że podjęta w lutym uchwała narusza prawo i wezwał radę do jej uchylenia. Jednocześnie mieszkańcy Rudnika zebrali ponad 1300 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały o budowie na wspomnianych działkach żłobka i przedszkola.

 

 


Obydwa wnioski w ubiegły czwartek stanęły na sesji rady miasta. Władze miasta, wnosząc o odrzucenie wezwania do uchylenia lutowej uchwały, wskazywały, że sprzedaż działek na rzecz Archidiecezji za jedną dziesiątą ich wartości jest zgodna z prawem, stąd nie może być mowy, że doszło do naruszenia prawa. W przypadku obywatelskiego projektu uchwały o budowie żłobka i przedszkola na działkach przy ul. Bluszczowej 2/ul. Dożynkowej 31 prezydent argumentował, że jest on bezprzedmiotowy, bo rada już we wrześniu ubiegłego roku zdecydowała, że miasto przystąpi do opracowania koncepcji i budowy na Rudniku kompleksu oświatowo-kulturalnego tyle, że na położonych nieopodal działkach przy ulicach Narcyzowej i Majerankowej. Planowany przez miasto obiekt ma mieć powierzchnię 16,5 tysiąca mkw, ma pomieścić nie tylko setkę żłobkowiczów, ale również 150 przedszkolaków i 600 uczniów. Do tego w budynku swoje miejsce znajdzie dzielnicowy dom kultury. Wartość inwestycji ratusz szacuje na ok. 50 mln złotych, a szczegółowa koncepcja kompleksu ma być gotowa w 2017 roku.
– Oczekiwania mieszkańców dotyczące inwestycji oświatowych w dzielnicy i plany Kurii związane z działkami przy Bluszczowej/Dożynkowej zostaną w ten sposób pogodzone z korzyścią dla całej dzielnicy – przekonywał od tygodni Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin.
I na sesji większość radnych stanęła na takim stanowisku. Przeciwko obywatelskiemu projektowi uchwały o budowie żłobka i przedszkola na działkach Bluszczowa/Dożynkowa było 16 radnych, 8 wstrzymało się od głosu i tylko radna Marta Wcisło zagłosowała za. W przypadku wezwania „Społecznego Komitetu…” do uchylenia lutowej uchwały zezwalających na sprzedaż działek Kurii rada jednogłośnie uznała wezwania i argumentację Społecznego komitetu za bezzasadne. 
Mieszkańcy Rudnika na pewno nie są zadowoleni z takich decyzji radnych, ale już przed sesją zapowiadali, że dłużej nie będą się odwoływać.