czwartek, 21 kwietnia 2016 13:37

Supersiostra Nowomińska

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Marzena Nowomińska, pracująca na Oddziale Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, została Pielęgniarką Roku 2015. Jej zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, ogłoszono podczas uroczystej gali.

Konkurs przeznaczony jest dla pielęgniarek i pielęgniarzy sprawujących bezpośrednią opiekę nad pacjentem. W finałowym etapie uczestnicy przedstawili prezentacje na temat: „Pielęgniarstwo wielokulturowe wyzwaniem dla edukacji i praktyki pielęgniarskiej w Polsce”. Mgr Nowomińska z lubelskiego oddziału PTP pracę na oddziale szpitalnym łączy z wykonywaniem zadań pielęgniarki opieki długoterminowej. – O zawodzie pielęgniarki marzyłam od dziecka i nie wyobrażam sobie, żebym mogła robić w życiu coś innego. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Bardzo lubię swoją pracę i staram się ją wykonywać sumiennie, rzetelnie i z pasją, najlepiej jak tylko potrafię. Dobro pacjenta jest dla mnie sprawą priorytetową – opowiada laureatka.
Na Lubelszczyźnie pracuje łącznie ok. 15 tys. pielęgniarek. Problemy branży znane są, niestety od lat – niskie płace, coraz większa liczba zadań przy coraz większej ucieczce od zawodu lub za granicę, wciąż nie najlepsze warunki pracy, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Konkursy, takie jak wygrany przez mgr Nowomińską, mają więc nie tyle poprawiać nastrój samemu środowisku, co promować wysokie standardy zawodowe, podnosić prestiż zawodu pielęgniarki i doceniać poświęcenie osób wybierających tę niełatwą, a często niewdzięczną drogę życiową.