czwartek, 21 kwietnia 2016 11:57

Niedziela dobrego pasterza

Napisane przez  Elżbieta Kasprzycka
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

17 kwietnia wierni z parafii pw. Dobrego Pasterza przy ul. Radzyńskiej 3 w Lublinie, obchodzili swoje święto parafialne.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. kanonik Robert Brzozowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie. Podczas mszy św. czytany był fragment Ewangelii św. Jana, w której Jezus nazywa się „Dobrym Pasterzem” (J 10. 1-10). Chrystus nawiązuje do biblijnego motywu pasterza i owiec. Izraelici nazywali Boga swoim „Pasterzem”, który prowadził ich do Ziemi Obiecanej. Dobry pasterz nie idzie za owcami, ale owce idą za pasterzem. On wytycza im szlak i wyznacza bezpieczną drogę. Kazania podczas mszy św. głosił Krzysztof Zimończyk SCJ, dyr. Wydawnictwa Księży Sercanów „DEHON” w Krakowie.
Historia świątyni przy ulicy Radzikowskiego zaczęła się w 1978 r., kiedy to przy punkcie katechetycznym, prowadzonym przez księży sercanów, powstała kaplica pw. Dobrego Pasterza. Samodzielny ośrodek duszpasterski utworzono decyzją bpa Bolesława Pylaka 12 grudnia 1980 roku. Początkowo ośrodek należał do dekanatu lubelskiego miejskiego, a od listopada 1982 r. – do nowo utworzonego dekanatu lubelskiego północnego. 23 lipca 1982 r. została erygowana parafia. W 1987 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sakralnego według projektu architekta Stanisława Machnika z Lublina. Autorem wystroju wnętrz jest Józef Dutkiewicz z Krakowa. Realizatorami budowy byli ks. Zdzisław Kozioł i ks. Stefan Zabdyr. Świątynia została pobłogosławiona przez abpa Józefa Życińskiego 29 listopada 1997.

 

 


W kościele znajduje się kaplica Miłosierdzia z relikwiami św. Jana Pawła II i św. Faustyny, gdzie można przez cały dzień adorować Najświętszy Sakrament. W czerwcu ub. roku w liczącej obecnie 12 199 wiernych parafii miały miejsce Misje Intronizacyjne Serca Jezusowego, które niewątpliwie scaliły wspólnotę parafialną.
W parafii działają liczne grupy i wspólnoty parafialne dla dorosłych, młodzieży i dzieci: Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Caritas, chór parafialny, Duszpasterstwo Anonimowych Alkoholików, koła różańcowe, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Legion Maryi, Oaza Rodzin, Sercańska Wspólnota Świeckich, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci, Katecheza dla dorosłych, Zespół do Spraw Bezrobotnych, schole dla dzieci i młodzieży, duszpasterstwo młodzieży studiującej i pracującej, Liturgiczna Służba Ołtarza, Oaza młodzieżowa. Ruch Serwańskiej Młodzieży. Oaza Dzieci Bożych. Wydawana jest też gazetka „Pasterz” i „Pastuszek”.

Tydzień modlitw o powołania
IV niedziela wielkanocna była również 53. Światowym Dniem Modlitw o Powołania. Kościół w Polsce będzie się modlić w tej intencji jeszcze przez cały tydzień. Z roku, na rok zgłasza się mniej kandydatów do seminariów diecezjalnych. Boom powołaniowy z lat 70 i 80 związany był z wyborem kard. Wojtyłły na papieża. Obecny relatywizm i indywidualizm, nie sprzyjają powołaniom. Dużym wyzwaniem dla młodych ludzi jest życie radami ewangelicznymi, czyli ślubem czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Młode pokolenie ma coraz mniejsze zaufanie do Boga, który powołuje, gdyż coraz mniej Go zna. Boi się, że na przykład, nie wytrwa w życiu wspólnotowym. W Polsce liczba nowych święceń jest jeszcze wyższa od liczby zgonów księży. Najwięcej księży w laicyzującej się Europie, to kapłani pochodzący z Polski.