czwartek, 21 kwietnia 2016 07:46

Spokojnie przy 500 plus

Napisane przez  kal
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilkaset rodzin już ma pieniądze na kontach. Więcej niż połowa uprawnionych złożyła wnioski. Na tych wszystkich, którzy mają pytania i wątpliwości, będą czekać w Świdniku w najbliższą środę urzędnicy wojewody.

Składanie wniosków w programie 500 plus wystartowało z początkiem kwietnia. Przedstawiciele świdnickiego MOPS tłumaczą, że jak na razie większych problemów nie ma.
– Realizacja na terenie Świdnika przebiega nadzwyczaj dobrze – mówi Andrzej Mańka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku. – Pojawiają się oczywiście problemy, ale dotyczą one głównie wniosków składanych przez Internet.
W formie elektronicznej do MOPS trafia ok. 30 – 35 proc. wniosków. – W części z nich brakuje wszystkich danych albo są podane błędne informacje – wyjaśnia Andrzej Mańka. – Nie mamy takich problemów w przypadku wniosków papierowych, bo pracownicy na miejscu sprawdzają, czy wszystko jest właściwie wypełnione.
Szef świdnickiego MOPS tłumaczy również, że pomimo obaw w urzędzie nie ma kolejek. – Osoby zgłaszające się są obsługiwane w miarę możliwości na bieżąco – mówi Andrzej Mańka.

 

 


Część osób pieniądze z programu ma już w swoich portfelach. – Pierwsze środki wypłaciliśmy już w ubiegłym piątek – mówi Andrzej Mańka – i okazało się, że pieniądze przekazaliśmy rodzinom jako pierwsza gmina w województwie.
W tej chwili wypłatę pierwszych świadczeń otrzymało 350 świdnickich rodzin. Więcej niż połowa uprawnionych złożyła również wnioski.
– Z naszych szacunków wynika, że uprawnionych do pobierania pieniędzy w ramach programu jest ok. 2,5 tys. rodzin. W tej chwili mamy złożonych 1,5 tys. wniosków – dodaje Andrzej Mańka.
Z kolei przedstawiciele urzędu wojewódzkiego uruchomili specjalnego busa 500 plus, który ma objechać wszystkie gminy na Lubelszczyźnie. W najbliższą środę przyjedzie do Świdnika. Tego dnia od godziny 8 wszyscy, którzy mają pytania lub wątpliwości związane z programem, będą mogli zasięgnąć porady urzędników. Konsultacje będą odbywały się od 8.00 w budynku urzędu miasta.