środa, 20 kwietnia 2016 11:29

S12 priorytetem

Napisane przez  mas
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Choć termin realizacji nie jest jeszcze znany, budowa drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk to jeden z priorytetów inwestycyjnych resortu infrastruktury i budownictwa na lata 2014-2023. Sęk w tym, że wartość wszystkich zaplanowanych na ten termin inwestycji przekracza 200 mld zł, a pieniędzy jest 107 mld zł...

Budowa drogi ekspresowej S12 z Piask do Dorohuska i północna obwodnica Chełma zostały ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. Rzecznik prasowy ministerstwa Elżbieta Kisil zapewnia, że realizacja S12 jest jednym z priorytetów w zakresie rozbudowy sieci dróg krajowych. - Resort infrastruktury i budownictwa dostrzega znaczenie tej drogi dla właściwego rozwoju i polepszenia dostępności komunikacyjnej miejscowości wzdłuż niej położonych - mówi. - Inwestycje te są stopniowo przygotowywane do realizacji. 14 grudnia ubiegłego roku została wydana decyzja środowiskowa dla całości odcinka drogi ekspresowej pomiędzy Piaskami a Dorohuskiem. W przypadku skierowania do realizacji inwestycje te powinny zostać podzielone na odcinki, dla których zostaną ogłoszone postępowania przetargowe.

 

 


Ministerstwo wskazuje jednak, że przyjęty 8 września minionego roku Program Budowy Dróg Krajowych na realizację wszystkich zadań inwestycyjnych przewiduje 107 mld zł. - Wartość wszystkich dróg ujętych w Programie sięga 200 mld zł - mówi rzecznik Kisil. - Obecnie ministerstwo pracuje nad możliwością wdrożenia wypracowanych przez grupy eksperckie pomysłów i rozwiązań na rzecz optymalizacji procesu budowy dróg, co ma na celu uzyskanie oszczędności, aby Program mógł zostać zrealizowany w możliwie najszerszym zakresie. 7 kwietnia br. resort infrastruktury i budownictwa przestawił wstępne wnioski i propozycje zmian w tym zakresie, rozpoczął się też etap konsultacji publicznych.
Według Programu najpierw ma zostać wybudowana obwodnica północna Chełma, która jest integralną częścią trasy S12 Piaski - Dorohusk. To zadanie zostało zaplanowane do realizacji na lata 2019-2020. Z kolei cała ekspresówka ma powstać do końca 2023. Tylko czy wystarczy pieniędzy? Chełmianie duże nadzieje przy realizacji tej inwestycji pokładają w posłance Beacie Mazurek. Liczą, że parlamentarzystce nie zabraknie argumentów, by przekonać ministerstwo infrastruktury i budownictwa, jak ważna dla regionu jest S12 Piaski - Dorohusk.