czwartek, 07 kwietnia 2016 12:17

Arena Lublin w świętej sprawie... Wyróżniony

Napisane przez  bch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Teatralne występy, spektakl z historią Lublina w tle, koncert zespołu „Mazowsze”, msza św. i wystawienie Najświętszego Sakramentu. Tak zapowiada się lubelski akcent Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbędą się w Krakowie, ale zaczną jednak... w naszym mieście. W ich organizację zaangażował się lubelski ratusz i urząd marszałkowski.

– Chcemy pokazać młodym ludziom taki Lublin, do którego będą chcieli wrócić. Traktujemy to wydarzenie jako okazję do zaprezentowania historii miasta i jego oferty kulturalnej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Kluczowy dzień obchodów święta w Lublinie zaplanowano na 23 lipca. Wtedy na Arenie Lublin odbędą się: teatralne występy, spektakl obrazujący historię i kulturę miasta, msza święta. Wieczorem, około godz. 20, nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu.
Dzień wcześniej na placu Zamkowym zaplanowano koncerty zespołu „Mazowsze” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” imienia Wandy Kaniorowej. Potem rozpoczną się obchody w ramach „Areny Młodych”. – To stąd będzie biła moc naszego hasła „Kraków zaczyna się w Lublinie” – dodaje ks. Mirosław Ładniak, koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z ramienia archidiecezji lubelskiej. Organizatorzy spodziewają się do pięciu tysięcy gości spoza Lublina, których przyjmą w 70 parafiach archidiecezji. – To dla Kościoła największe wydarzenie w naszym pokoleniu w Polsce. Bardzo nam zależy, by nasi goście czuli się tu jak najlepiej. Nie ukrywamy, że obecna sytuacja polityczna i terroryzm zmniejszą liczbę przyjezdnych – dodaje ks. Ładniak. Do wejścia na stadion będą upoważniały darmowe bilety wstępu. Będą one dostępne w sieci i parafiach przed ŚDM. Stadion pomieści maksymalnie 15 tysięcy osób.

 

 

Transport i bezpieczeństwo 

Gratkę dla przyjezdnych szykuje Zarząd Transportu Miejskiego. – Komunikacja zapewni i zabezpieczy gościom transport, głównie z dworców PKP i PKS, gdzie będą zwiększone liczby kursów. Do darmowych przejazdów będzie upoważniał imienny identyfikator z wypisanym miejscem przebywania na czas wydarzenia – precyzuje Grzegorz Malec, prezes ZTM.
Nad bezpieczeństwem w mieście będzie czuwał powołany na czas imprezy zespół zarządzania kryzysowego. W jego skład wejdą służby policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży miejskiej, pogotowia i powiatowego sanepidu. – Wsparty systemem monitoringu zespół ustali harmonogram prac w drugiej połowie kwietnia – tak zapowiedział jego pierwsze posiedzenie Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.