Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Robert Rycąbel: Spotykamy się na Targach LUBDOM 2016. Jako firma wchodząca w skład Lubelskiej Wyżyny IT chyba jednak nie macie wiele wspólnego z branżą budowlaną…

Łukasz Prażmo, Prezes Zarządu GIS EXPERTS Sp. z o.o.: Niekoniecznie. Właściwie z każdą branżą nam po drodze. Z myślą o branży deweloperskiej opracowaliśmy aplikację mobilną, która ułatwi nabywcy podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. W takiej aplikacji dzięki specjalnym okularom umożliwiającym przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, Klient będzie mógł obejrzeć, jak będzie wyglądało wnętrze jego mieszkania, zanim ono powstanie lub sprawdzić, czy architektura domu, który chce zbudować pasuje do otoczenia
Trochę to może być abstrakcyjne dla niektórych czytelników... W portfolio czytam, że zajmujecie się tzw. informacją przestrzenną.
Dokładnie rzecz ujmując, zajmujemy się wdrażaniem Systemów Informacji Przestrzennej (GIS) – stąd nazwa firmy.
Zatem o co chodzi w takich systemach?
Podstawą nowoczesnego społeczeństwa są informacje. Na ich podstawie każdy z nas podejmuje decyzje i dokonuje wyboru produktu, usługi, lokalizacji swojej działalności, itp.
W naszych systemach chodzi właśnie o wspomaganie procesu podejmowania decyzji: przez pracowników administracji publicznej, przedsiębiorców, nabywców, klientów itd.
Z myślą o każdym z nas codziennie na świecie powstają nowe aplikacje, służące wspomaganiu zarządzania, planowania i monitorowania procesów, odnoszących się do określonej lokalizacji w przestrzeni. Proszę zwrócić uwagę, jak często mapa jest istotnym elementem wielu aplikacji, np. mobilnych.
Czy możecie pochwalić się już zrealizowanymi konkretnymi aplikacjami?

 

 


Takim konkretnym przykładem jest Mobilny przewodnik po Muzeum Wsi Lubelskiej. Każdy może odkryć jego zalety na stronie www.skansen.lublin.pl/aktualnosci/mobilny-przewodnik-2/ Dzięki kodom QR, umieszczonym przy poszczególnych obiektach, zwiedzający uzyskuje informację na temat umiejscowienia zabytku oraz krótki opis z zdjęciem obiektu.
Może przydać się przed realną wycieczką do lubelskiego skansenu. A inne przykłady?
Przy tworzeniu aplikacji właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jakiś czas temu opracowaliśmy aplikację przedstawiającą w interaktywny sposób rozwój Lublina od XIX wieku – http://mapy.gis-expert.pl/zabudowa-lublina/
Obecnie pracujemy nad „uprzestrzennieniem” statystyk ISKK. Chodzi o zamieszczone w internecie interaktywne mapy, prezentujące dane zbierane przez Instytut Kościoła Katolickiego. Przedstawiają one statystyki dotyczące m.in, liczby ślubów, chrztów, osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. i osób przyjmujących komunię świętą. Przedstawienie tych danych na mapach pozwala wysnuć ciekawe wnioski o naszym społeczeństwie, do których nie moglibyśmy dojść, oglądając „surowe” zestawienia tabelaryczne.
A jaka przyszłość?
Obecnie duży nacisk w systemach informacji przestrzennej kładzie się na tworzenie e-usług dla społeczeństwa. Dzięki naszym aplikacjom możliwe jest np. skrócenie czasu wizyty w urzędzie w celu otrzymania dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji. W przyszłości możliwe będzie ich uzyskanie bez wychodzenia z domu.
Dziękuję za rozmowę.