czwartek, 07 kwietnia 2016 09:30

Dom dziecka i DPS już w planach

Napisane przez  kal
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Domy opieki dla młodszych i starszych mają powstać w Świdniku przy ul. Sosnowej. Urzędnicy ze starostwa właśnie ogłosili przetarg na opracowanie dokumentacji obu inwestycji.

W powiecie świdnickim działa tylko jedna placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży. Dom w Rybczewicach został otwarty w 2009 roku i od początku było wiadomo, że nie jest w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących dzieci z terenu powiatu. Nadal więc część z nich jest kierowana do placówek w innych regionach kraju. Przedstawiciele powiatu wielokrotnie już podnosili sprawę budowy kolejnego domu dziecka. Na przeszkodzie stał jednak brak pieniędzy. Zarząd powiatu liczy, że uda się na ten cel zdobyć pieniądze unijne, dlatego w minionym tygodniu urzędnicy ze starostwa ogłosili przetarg na projekt takiej placówki.
– Zgodnie z planami drugi dom dziecka w powiecie ma powstać w Świdniku, na naszej działce przy ul. Sosnowej – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu.
To dokładnie ten sam teren, o który mieszkańcy okolicznych domów stoczyli batalię z poprzednim zarządem powiatu. Ówczesne władze starostwa zastanawiały się nad zamienieniem się na działki z firmą Remondis. Wstępnie przedsiębiorca planował w tym miejscu budowę swojej bazy sprzętowej. Mieszkańcy byli jednak na tyle zdeterminowani, że do sfinalizowania tych planów nie doszło.
– Chcemy tę działkę wykorzystać zgodnie z jej przeznaczeniem, czyli na usługi społeczne. Dom dziecka, który ma na niej stanąć, będzie miał powierzchnię ok. 600 mkw. Zamieszka w nim w jedno- i dwuosobowych pokojach 14 wychowanków – mówi Jakub Osina. – Oprócz tego budynek będzie również wyposażony m.in. w jadalnię, dwie świetlice, pokój spotkań z gośćmi i pomieszczenia rekreacyjne,
W budynku mają również powstać dwa mieszkania chronione po ok. 30 mkw.

 

 


Na tym jednak nie koniec powiatowych planów. Na tej samej działce starostwo chce wybudować również dom pomocy społecznej. Powstanie on w sąsiedztwie już istniejących placówek.
– Ma to być miejsce przeznaczone dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych – tłumaczy Jakub Osina. – Powstanie w nim 15 jedno- i dwuosobowych pokoi z niezbędnym w takich placówkach zapleczem.
Przy nowym DPS-ie ma również zostać wybudowana kuchnia, która będzie zaopatrywać cały kompleks domów pomocy społecznej.
– Wymogiem w przetargu jest również wykonanie takiego projektu, który umożliwiałby nam w razie potrzeby zmianę przeznaczenia tego budynku. Technologia ma być na tyle elastyczna, żeby przystosowanie budynku do nowych celów nie pociągało za sobą zbyt dużych nakładów finansowych – mówi członek zarządu powiatu.
Przedstawiciele starostwa nie ukrywają również, że w realizacji obu przedsięwzięć liczą na wsparcie z funduszy unijnych.
– Pieniądze na takie inwestycje będą. Konkurs powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, na przełomie lata i jesieni – mówi Jakub Osina.
Z kolei dokumentacja projektowa ma być przekazana przez wykonawcę jeszcze w lipcu.

 

 

 

Potrzebujące dzieci w lepszych warunkach
Przedstawiciele powiatu liczą, że uda się im również pozyskać pieniądze na rozbudowę budynku przy ul. Kolejowej 5. W byłym baraku budowniczych PZL mieści się w tej chwili m.in. ośrodek interwencji kryzysowej. – W tej chwili projekt nadbudowy piętra jest w trakcie opracowywania – mówi Jakub Osina.
Zlecenie na dokumentację zostało poprzedzone ekspertyzą, z której wynika, że nadbudowa piętra na Kolejowej 5 jest możliwa. Nowa przestrzeń w dawnym baraku pozwoli na urządzenie mieszkań chronionych i polepszenie warunków m.in. ośrodka interwencji kryzysowej.

 
Więcej w bieżącym wydaniu NT i na www.nowytydzien.pl