czwartek, 07 kwietnia 2016 09:29

Ponad milion na aleję Lotników

Napisane przez  kal
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Będzie nowa nawierzchnia, pasy dla rowerów i chodnik. Powiat właśnie rozstrzygnął przetarg na remont ostatniego odcinka al. Lotników Polskich. Do końca sierpnia mieszkający prz nim mają zapomnieć o dziurawym asfalcie.

Remont najdłuższej świdnickiej ulicy trwa już od kilku lat. Szeroka, częściowo dwupasmowa droga jest już w większości odnowiona. Pozostał tylko jej ostatni fragment, ciągnący się od ronda im. Jana Pawła II do ekspresówki. Mieszkańcy tego odcinka alei wielokrotnie apelowali do zarządu powiatu o uwzględnienie również tej części w planach remontowych.
– Nadal korzysta z niego bardzo wielu kierowców, jeżdżą tą trasą również busy, samochody dostawcze do punktów handlowych – wymieniają mieszkańcy. – Natomiast stan nawierzchni tego fragmentu al. Lotników Polskich z roku na rok jest coraz gorszy.
Mieszkańcy zwracali również uwagę na stary, jeszcze asfaltowy chodnik, a we fragmentach zupełny jego brak. Swoje argumenty wytaczali również rowerzyści, którzy także chętnie korzystają z tego fragmentu ulicy.
Już w minionym roku przedstawiciele władz powiatu zapowiadali, że będą remontować również ostatni odcinek al. Lotników Polskich. Na przedsięwzięcie chcieli pozyskać pieniądze z funduszy państwowych. Okazało się jednak, że inwestycja znalazła się na liście rezerwowej.

 

 


Przedstawiciele powiatu nie chcieli jednak czekać na przesunięcia na liście rezerwowej. Przetarg został ogłoszony. W minionym tygodniu został już wybrany wykonawca. – Postępowanie zostało rozstrzygnięte. Inwestycję będzie realizować Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu.
Przebudowa wstępnie była wyceniana na ponad 1,8 mln zł. Zwycięska firma zadeklarowała, że wykona wspomniane prace za 1,1 mln zł. Inwestycja będzie dotyczyła ponad 700-metrowego odcinek al. Lotników Polskich. Wykonawca położy na jezdni nowy asfalt. Wyznaczy po jej obu stronach jednokierunkowe pasy rowerowe. Remont przejdą również zniszczone chodniki. Zaplanowano je po obu stronach jezdni. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał czas do 31 sierpnia na zakończenie wszystkich prac. Przy remoncie ulicy powiat wesprze również miasto. Zgodnie z umową zawartą między samorządami wkład ratusza w tę inwestycję nie może przekroczyć 500 tys. zł.
Przedstawiciele powiatu tłumaczą jednak, że zakończenie całego cyklu remontu al. Lotników Polskich otwiera kolejny etap.
– Logiczną kontynuacją tych wieloletnich prac jest przystąpienie do remontu ul. Racławickiej, która razem z al. Lotników Polskich stanowi szkielet komunikacyjny miasta – mówi Jakub Osina.
Problem jednak w tym, że przebudowa ul. Racławickiej to kolejny wielomilionowy wydatek. Przedstawiciele powiatu w jego realizacji liczą na fundusze zewnętrzne, ale nie tylko.
– Złożymy również propozycję współpracy przy tym remoncie władzom miasta – mówi Jakub Osina. – Ul. Racławicka to kolejna bardzo istotna droga również dla mieszkańców Świdnika.

W górę