czwartek, 07 kwietnia 2016 09:24

Palić nie, ale wyrzucić, owszem

Napisane przez  kal
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Działkowcy stoczyli poważny bój o możliwość palenia odpadów zielonych w ogródkach. Nie wygrali, bo nadal jest to zabronione, ale ratusz zadba o to, żeby przy każdym kompleksie działek stanął duży pojemnik na liście, trawę czy gałęzie.

Mieszkańcy, którzy posiadają działki na terenie Świdnika, od dłuższego czasu zwracali uwagę na kwestię odpadów zielonych gromadzących się w ich ogródkach. Jeszcze kilka lat temu normą były dymy spowijające działki. Wtedy problem liści, gałęzi czy trawy nie istniał, bo działkowicze albo kompostowali takie odpady, albo je palili. Po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej okazało się, że na terenie Świdnika ogniska będą musiały zniknąć z działek.
Przedstawiciele użytkowników ogródków chcieli zmian w zapisach miejskiej uchwały dotyczącej segregacji odpadów i przywrócenia możliwości palenia gałęzi, trawy czy liści. Na to jednak nie chciały wyrazić zgody władze miejskie. Mimo sporej determinacji działkowicze nie wywalczyli zmiany tych decyzji. Przedstawiciele ratusza proponowali im za to ustawienie kontenerów na zielone odpady przy działkach.
W minionym tygodniu radni tak zmienili „Regulamin utrzymania czystości i porządku na Gminy Miejskiej Świdnik”, że umożliwili ustawienie kontenerów przy działkach. Będą to pokaźne pojemniki o pojemności 5,5 tys. litrów.
– Kto będzie płacił za odbiór tej frakcji zielonej? – dopytywał radny Piotr Karwowski.

 

 


– Zapłacą działkowcy – odpowiadał Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Część odpadów zielonych winna być kompostowana. Poza tym, jeśli oszacujemy koszty takiego odbioru, to rozkładając je na wszystkich działkowców, nie są one duże.
Przedstawiciele ratusza planują również stworzenie miejsca, do którego mieszkańcy sami mogliby odstawiać odpady zielone.
– Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z dwoma firmami, na obszarze działania których chcielibyśmy zlokalizować takie punkty – informował Przemysław Kozień, kierownik referatu infrastruktury komunalnej w świdnickim ratuszu.