czwartek, 07 kwietnia 2016 09:19

Zaproszenie do wspólnego świętowania

Napisane przez  dp
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zbliża się 1050. rocznica Chrztu Polski – wydarzenia, które stało się ważnym symbolem dla Polski. Obchody w Powiecie Świdnickim zaplanowaliśmy 14 kwietnia – w dniu centralnych – gnieźnieńskich obchodów tej rocznicy. Świętować będziemy w sposób szczególny, bo poprzez symboliczny powrót do przeszłości. Chrzest Mieszka był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Narodu Polskiego i początkiem jego chrystianizacji. Miał konsekwencje nie tylko religijne, ale także polityczne, kulturalne. Zapoczątkował pozytywne zmiany w życiu społecznym, wynikające z przyjęcia nowych, chrześcijańskich wartości.

– To przełomowe wydarzenia dla Polski i Polaków – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs – wzmocniło poczucie więzi w tworzącym się narodzie polskim i pozytywnie wpłynęło na jakość funkcjonowania państwa.
Obchody rozpocznie msza św. z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i młodzieży następnie kolorowy orszak uda się na miejsce świętowania. Tam na uczestników czekać będzie moc atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Inscenizacja zaślubin Mieszka z Dobrawą, Chrztu Mieszka, stoiska rzemieślnicze, możliwość degustacji dań prawdziwie staropolskiej kuchni np. tradycyjna zupa z pokrzyw, tańce, konkursy, pokazy jazdy konnej i dzielności bojowej wojów i rycerzy, obrzędy związane z powitaniem wiosny, zabawa przy ognisku, a wszystko to zakończone pokazem ogni.
– Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – mówi wicestarosta Waldemar Białowąs. We współpracy grupą rekonstrukcyjną, Zespołem Szkół im. C.K. Norwida w Świdniku, I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku i przy wsparciu ks. kanonika Leszka Surmy – proboszcza Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku przygotowaliśmy bogaty program, który zapewni niezapomniane przeżycia i przybliży dzieciom, młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom Powiatu Świdnickiego ten ważny fragment pięknej historii naszej Ojczyzny – dodaje wicestarosta.

 

 


Program uroczystości:
13:00 – Msza Św. w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku
14:00 – uroczysty przemarsz z Kościoła na miejsce świętowania
15:00 – inscenizacja zaślubin Mieszka z Dobrawą i chrztu Mieszka
16:00 – prezentacje stanowisk rzemieślniczych, degustacja potraw kuchni staropolskiej, obrzędy związane z powitaniem wiosny, rozpalenie ogniska
20:30 – pokaz tańca z ogniem