środa, 06 kwietnia 2016 07:07

Serce i rozum podsumowane

Napisane przez  bm
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Starostwo Powiatowe we Włodawie podsumowało trwający od roku program „Serce i rozum”. Choć pewnie dopiero za jakiś czas poznamy jego rezultaty liczbowe, to jedno jest pewne - dzięki projektowi już teraz wielu mieszkańców powiatu zmieniło na zdrowszy swój styl życia, co samo w sobie jest wielkim sukcesem.

Więcej zdjęć

W czwartek (31 marca) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Serce i rozum - program profilaktyczny i promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia w powiecie włodawskim”. Spotkanie poprowadziły odpowiedzialne za projekt Beata Kuczyńska-Jurek oraz Ewa Zaniuk, które pokrótce omówiły jego przebieg. Jednak jako pierwszy głos zabrał starosta Andrzej Romańczuk, który podziękował wszystkim za zaangażowanie i realizację tak ważnego dla powiatu zadania. Od strony medycznej o „Sercu i rozumie” opowiedziała Elżbieta Korszla - wicedyrektor włodawskiego szpitala, zaś o sprawach technicznych i szkoleniach - Grzegorz Czaplak ze starostwa. Oprócz nich na konferencję przybyli m.in. Romuald Pryll - przewodniczący Rady Powiatu i sekretarz gminy Hańsk, Zofia Fulman - pierwszy koordynator projektu, Wiesław Holaczuk - b. starosta, Edward Łągwa - wiceprezes włodawskiego MPGK, Eugeniusz Omelczuk - dyrektor ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, Zbigniew Woszczyński - dyrektor PUP, Jarosław Pogonowski - dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, Jolanta Goleman - sekretarz gminy Hanna, czy Andrzej Lis - dyrektor DPS w Różance. Po części merytorycznej przyszła kolej na prezentację i warsztaty z nordic walkingu, które poprowadził instruktor tej dyscypliny sportu.

 

 


Realizowany od ubiegłego roku projekt miał jeden zasadniczy cel - zmniejszyć zachorowalność mieszkańców powiatu na choroby układu sercowo-naczyniowego. Czy zostanie on osiągnięty, dowiemy się zapewne za kilka lat, gdy będzie można porównać dane statystyczne z okresu przed i po programie. Jedno jest jednak pewne. Już teraz, dzięki programowi i zakrojonej na szeroką skalę kampanii społeczno-reklamowej, wielu mieszkańców Włodawy i okolic zmieniło swoje nawyki - zarówno te żywieniowe, jak i życiowe. Uświadomieni na cyklach szkoleń i warsztatów ludzie prowadzą zdrowszy tryb życia - więcej się ruszają, uprawiają sporty, sięgają po zdrowszą żywność, wprowadzają i stosują zrównoważoną dietę. Już samo to z pewnością przyniesie wymierne rezultaty.