Dumni z lubelskiego rzemiosła

Robert Rycąbel: Panie Prezesie, wielu z nas czas właśnie teraz, w czasie Świąt Wielkanocnych, przypomina sobie o naturalnych, tradycyjnych wyrobach. Szczególnie teraz szukamy smakowitych wędlin i pysznych ciast z lubelskich zakładów mięsnych i piekarni. A produkują je dla nas lubelscy rzemieślnicy, często w rodzinnych zakładach i to często od wielu, wielu pokoleń…

Zbigniew Marchwiak, Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie: Za sprawą niedawnego święta patronalnego rzemieślników lubelszczyzny, które obchodziliśmy 13 marca br., była okazja rozmawiania także i o tym. Ale mimo wszystko były to rozmowy w duchu optymizmu i nadziei.
Wiara w lepsze jutro to źródło siły na trudne czasy.
Modliliśmy się o nią, a także w intencji rzemiosła oraz wszystkich osób, które na trwałe związały się z naszym środowiskiem. Przypomnę, że naszym patronem jest św. Józef Rzemieślnik. Mszę św. w archikatedrze lubelskiej celebrował i Homilię wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, za co również jesteśmy bardzo wdzięczni.
A wracając do sytuacji i kondycji branży rzemieślniczej – co dziś właściwie kryje się pod wspólnym szyldem Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie?
Zrzeszamy obecnie 31 organizacji rzemieślniczych. Do 25 cechów na terenie województwa należy około 2000 rzemieślników. W zakładach rzemieślniczych kształci się blisko 2,5 tys. uczniów. Do Izby należą też cztery spółdzielnie, hurtownia zaopatrzenia rzemiosła oraz Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP Regionu Lubelszczyzna.
Zatem to silna organizacja o przebogatej tradycji, odgrywająca dużą rolę w gospodarce Lubelszczyzny.
Spotykając się tak licznie na wspomnianym święcie podkreślamy kilkusetletnie tradycje, a zarazem jednolitość środowiska rzemieślniczego Lubelszczyzny, które śmiało podejmuje wyzwania obecnej zglobalizowanej gospodarki.
No właśnie, tradycja tradycją, ale przecież model gospodarczy świata mamy obecnie całkiem inny niż 10, 50 czy 100 lat temu…
Większość współczesnych lubelskich rzemieślników to z jednej strony mistrzowie w swoich dziedzinach od pokoleń, a z drugiej strony zarazem nowocześni projektanci i twórcy z indywidualnym podejściem i niepowtarzalnymi produktami.
… zmagający się z konkurencją w postaci „masowej produkcji”, dostępnej w hipermarketach i galeriach handlowych…
Z roku na rok widzę, że tzw. masowa produkcja – począwszy od chleba i żywności, a skończywszy na przykład na meblach – coraz bardziej zniechęca konsumenta. Dlatego małe zakłady rzemieślnicze, które w wielu przypadkach przeżywają drugą młodość, mają szansę stać się siłą napędową lubelskiej i polskiej gospodarki. Sprzyja nam moda na zindywidualizowane produkty i usługi. Wygrywają firmy gwarantujące najwyższą jakość – nie deklarowaną, ale faktyczną.

 

 

Jakość opartą na…?

Z jednej strony na nowych technologiach, z drugiej na solidnym warsztacie, ale także i talencie.
Lecz jakość ma swoją cenę w przeciwieństwie na przykład do produktów Made in China…
Po zachłyśnięciu się tanią i masową produkcją lublinianie powoli odkrywają na nowo wartość dóbr wykonywanych na miarę – niestety, w stosunku do zachodnich społeczeństwa znów ten proces odbywa się z opóźnieniem. Lecz coraz częściej z nostalgią wspominamy czasy, kiedy produkty miały swoją wartość nie tylko ze względu na metkę i markę, ale przede wszystkim ze względu na włożony w nie ludzki wysiłek. Rzemiosło, które w ciągu ostatnich lat zostało poddane konfrontacji z kolorową, sztuczną i agresywnie wspieraną marketingowo tandetą, wyraźnie zaczyna się odradzać.
Jednak potrzeba młodych kadr i czas na zmianę pokoleniową…
Wiemy o tym. Dlatego inwestujemy w rozwój edukacji i szkolenia. Prowadzimy obecnie wiosenny nabór na kursy zawodowe w przydatnych dla rynku pracy profesjach. Wspieramy nasz Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie, który istnieje od 1993 roku. Szkoła powstała z naszej inicjatywy. Zespół ciągle rozwija się i rozszerza ofertę edukacyjną, posiadając nowoczesne pracownie: komputerową, multimedialną, gastronomiczną, dobrze wyposażoną bibliotekę szkolna i stały dostęp do Internetu. Młodzież uczy się języka niemieckiego i angielskiego. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauki. Wielozawodowość daje młodzieży możliwość wyboru ulubionego zawodu, stwarzanie możliwości rozwoju własnej aktywności i realne przygotowanie do życia zawodowego oraz życia w zmieniającym się świecie. 90% naszych absolwentów znajduje pracę w wyuczonym zawodzie.
Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i dziękujemy za rozmowę!