OC i AC – najważniejsze zasady zakupu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dla pełnego zabezpieczenia swojego samochodu, czyli wykupienia pakietu OC z AC wcale nie potrzeba „grubego portfela”. Obecnie ubezpieczyciele proponują ochronę ubezpieczeniową o najróżniejszym zakresie, dzięki czemu na zakup polisy dobrowolnej (AC) stać niemal każdego właściciela pojazdu. Jak kupić najlepszą i najtańszą?

OC przede wszystkim...

Ubezpieczenie OC to polisa podstawowa, którą musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego samochodu w Polsce, a za ignorowanie tego obowiązku grożą wysokie kary.

Zakres ochrony OC określa odpowiednia ustawa (z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), więc sam zakup polisy jest bardzo prosty - liczy się tutaj przede wszystkim cena oraz ewentualnie fakt posiadania bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Składkę OC łatwo porównać, np. za pomocą kalkulatora OC i AC na ubezpieczamy-auto.pl, skoro zwraca się uwagę na jedno lub dwa kryteria (cena i BLS). Dodatkowo można również sprawdzić, czy wybrane towarzystwo proponuje pomoc na drodze w ramach ceny OC (ASS).

… a potem AC

Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC, jego poszukiwania robią się już nieco bardziej skomplikowane. W tym przypadku o dokładnym zakresie polisy decyduje każde towarzystwo z osobna. Dlatego do autocasco trzeba nieco inaczej podejść i całkowicie zerwać z zasadą, że najważniejszym kryterium powinna być cena. Często zdarza się tak, że właściciele pojazdów decydują się na zakup najtańszej propozycji, będąc przekonanym, że w razie szkody lub zniszczenia auta za wszystkie uszkodzenia zapłaci ubezpieczyciel. Niestety tak nie jest, bo wszystko zależy od tego na jaki wariant ochrony się zdecydujemy.

Porównanie AC

Porównywanie AC wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy o tego typu ochronie. Warto wiedzieć na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę i kiedy polisa nie będzie chronić pojazdu w pełni. Obecnie niemal wszystkie porównywarki posiadają na swojej stronie poradniki, które  pomagają zrozumieć najważniejsze aspekty ubezpieczeń dobrowolnych (np. informacje o autocasco na ubezpieczamy-auto.pl ).

Jeżeli nie chcemy za ubezpieczenia przepłacać, warto kupić je w pakiecie, czyli połączeniu OC z AC oraz ewentualnie innymi dodatkowymi polisami. Kupując cały pakiet w jednym towarzystwie zaoszczędzimy niekiedy nawet kilkaset zł. Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają dodatkową zniżkę za kupowanie wielu polis jednocześnie, zatem zakup OC w jednym towarzystwie, a AC w innym jest najczęściej nieekonomiczny. 

Ostatnia aktualizacja: środa, 02 marca 2016 12:08