Wynajem długoterminowy – idealne rozwiązanie dla firm?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ford-mondeo-wynajem-dlugoterminowyW ostatnich latach wynajem długoterminowy samochodów zyskał na znacznej popularności wśród polskich przedsiębiorców. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ jest to jedno z lepszych rozwiązań dla firm, które chcą rozwinąć swoją flotę pojazdów, a jednocześnie nie leży w ich interesach wikłanie się w wieloletnie zobowiązania kredytowe. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście wynajem długoterminowy sprawdzi się również w jego przedsiębiorstwie, to zachęcamy do dalszej lektury artykułu.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Jest to nic innego jak użytkowanie samochodu najemcy, które odbywa się za wniesieniem cyklicznej, miesięcznej opłaty na rzecz wypożyczalni samochodów. Auto może być przekazane do użytkowania najczęściej na okres od 1 do 24 miesięcy, aczkolwiek istnieje możliwość przedłużenia umowy. Taka forma korzystania z auta doskonale sprawdza się, kiedy zależy Ci na tym, aby uniknąć licznych formalności i zobowiązań związanych np. z kredytem samochodowym albo leasingiem. Więcej o wynajmie długoterminowym znajdziesz <tutaj>

Ubezpieczenie, przegląd – jak to wygląda w praktyce?

Tak naprawdę nie musisz się niczym martwić, ponieważ w opłatę za wynajem wliczone jest już ubezpieczenie, przeglądy stanu technicznego pojazdu, serwisowanie itd. Sprawa wygląda bardzo prosto: podpisujesz umowę wynajmu, dostajesz dokumenty, wsiadasz i jeździsz.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to przed wygaśnięciem aktualnej polisy otrzymasz stosowne dokumenty, które będą potwierdzały zawarcie nowej umowy. Zadba o to pracownik wypożyczalni, Ty w żadnym wypadku nie musisz się tym kłopotać.

 Inaczej rzecz ma się z przeglądami. Otóż zawsze, kiedy samochód jest przekazywany wynajmującemu, udzielane są mu szczegółowe informacje na temat tego, kiedy należy takie okresowe przeglądy wykonywać. Kiedy więc przebieg auta będzie wskazywał na zbliżający się moment, w którym taki przegląd powinien być wykonany, musisz udać się do serwisu. Najlepiej wtedy zadzwonić do pracownika wypożyczalni, który udzieli dokładnych instrukcji odnośnie tego, co należy zrobić i gdzie się udać.

 Jeśli zdarzy się, że samochód musi zostać w serwisie przez kilka dni, gdyż wymaga poważniejszych napraw, wtedy z wypożyczalni otrzymasz samochód zastępczy, którzy zostanie przydzielony na pełny okres naprawy. W żadnym wypadku nie musisz się martwić, że zostaniesz bez firmowego środka transportu.

kobieta-w-wypozyczonym-aucieWynajem długoterminowy i uszkodzenie pojazdu

Samochody wynajmowane przez dobre wypożyczalnie zawsze posiadają (a przynajmniej posiadać powinny) pełen pakiet ubezpieczeniowy, czyli NW, OC, AC oraz assistance. W sytuacji, gdy uszkodzenie auta następuje z winy innego uczestnika ruchu, trzeba postępować zgodnie z określoną w umowie procedurą. Należy koniecznie spisać protokół szkody oraz skontaktować się z opiekunem w wypożyczalni samochodów. Czasami może być również konieczne wezwanie policji – jeśli zachodzą trudności ze wskazaniem sprawcy. Następnie uszkodzony samochód trafia do serwisu, a Ty otrzymujesz samochód zastępczy.

 Natomiast gdy auto zostanie uszkodzone z Twojej winy, niestety musisz liczyć się z tym, iż będziesz obciążony kosztami naprawy. Jako opcję można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które znosi Twoją odpowiedzialność. Warto o nie zapytać pracownika wypożyczalni, w której zamierzasz wynająć samochód.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, natomiast jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć długotrwałych zobowiązań, jak najbardziej sprawdza się wtedy wynajem długoterminowy. Tutaj umowę możesz zakończyć w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji.