poniedziałek, 15 lutego 2016 09:12

Zbiorowe ostatki Dubelta

Napisane przez  kd
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

(31 stycznia) Ostatnie w sezonie polowanie zbiorowe na dziki. Członkowie KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie polują w Usyńskim lesie w obwodzie łowieckim nr 188

. Zbiórka uczestników polowania w Mościskach - Przy Szkole. Na zbiórce stawiło się dwudziestu dwóch myśliwych, w tym jedna Diana, zaproszeni goście, stażyści, dwie podwody oraz naganiacze. Sygnałówka prowadzącego wzywa na odprawę. Polowanie prowadzi Michał Jakubowski.
Aura nie sprzyja uczestnikom łowów. Podczas pędzeń, raz w strugach deszczu, raz mieszance deszczu ze śniegiem lub samego śniegu dłuży się czas w oczekiwaniu na zwierza. Gdzieniegdzie widać umykające lisy, sarny, oraz łosie - byki, łosze i łoszaki. W pierwszym pędzeniu pada lis. W kolejnych miotach tylko opady atmosferyczne zapadają w pamięci uczestników. Po czwartym pędzeniu przerwa i rozgrzewka przy ognisku przy starej gajówce. Słonko nieśmiało przebija się przez chmury. Ogrzani i nieco podsuszeni łowcy ruszają na kolejne pędzenia. Chwilę po ruszeniu naganki słychać łamanie gałęzi i z miotu uchodzi chmara jeleni, w tym okazały byk. W ostatnim miocie, od tak zwanej granicy, pojawiły się dziki, padają strzały, ale jak się później okazało cało uszły w leśną dal. Po opolowaniu lasu powrót do ogniska, ciepło z kłód rozgrzewa, parują ubrania. Prowadzący składa meldunek, ogłasza Króla polowania - Waldka Płodzienia i Króla pudlarzy - Mariusza Michalczuka. Jeszcze tylko podsumowanie polowania i czas na posiłek. A tam czekają już rarytasy: gorący bigos o cudownym smaku i aromacie, mięso i żeberka duszone w warzywach, swojski chleb, pierogi z kaszą i makowy zawijaniec. Ogromne dzięki organizatorom z Mościsk i Ladenisk za przygotowanie gościny. Żal trochę, że wszystko, co dobre, tak szybko się kończy i przykro, iż kolejny już raz przygotowane „igliwie” pod pokot zostało marnie wykorzystane. Ale tak bywa. 

Dodatkowe polowania zbiorowe

Pismo ministra środowiska i Zarządu Głównego PZŁ zaleca myśliwym przeciwdziałanie zagrożeniom powodowanym przez wirus ASF. Chodzi o intensyfikację odstrzału dzików oraz podjęcie działań, których celem będzie ograniczenie populacji dzika w pasie 50 km od granicy z Ukrainą i Białorusią do gęstości poniżej 1 osobnika na km kwadratowy, tj. 10 dzików na 1000 ha. Poszczególne koła zwiększają roczne plany łowieckie oraz organizują dodatkowe polowania zbiorowe na dziki. Łącznie na terenie okręgu chełmskiego zaplanowano organizację dodatkowych 39 polowań zbiorowych na dziki; 22 polowania w kołach miejscowych na terenie 12 obwodów łowieckich oraz 17 dodatkowych polowań zbiorowych w kołach zamiejscowych tj. na terenie 11 obwodów. Kilka takich polowań już przeprowadzono:
- Dodatkowe polowania na dziki w Kole Łowieckim nr 16 „Szarak” w Krasnymstawie zorganizowano w obwodzie łowieckim nr 210 Las Małochwiej Mały - Las Orłów Olejanek w sobotę 16 stycznia. Pozyskano 5 dzików i jednego lisa. Polowanie prowadził Maciej Wójcik. W obwodzie łowieckim nr 210 Las Surhów i Lipina 23 stycznia pozyskano 7 dzików. Polowanie prowadził Zygmunt Wójcik. Królem polowania został Jacek Biskup, który pozyskał dwa dziki. W niedzielę 24 stycznia w obwodzie łowieckim nr 191 Las Wierzchowiny pozyskano 2 dziki. Łowy prowadził Michał Zieńko. Królem polowania został Bogdan Grządkowski - pozyskał dzika.
- W Kole Łowieckim nr 67 „Krogulec” w Lublinie, dzierżawiącym obwód łowiecki nr 187, dodatkowe łowy na dziki zorganizowano 17 stycznia. Polowanie na dwadzieścia strzelb z udziałem podkładaczy poprowadził Krzysztof Horecki. Polowano w Lesie Rogatka - w pobliżu miejscowości Nowa Kajetanówka. Pozyskano jednego cielaka, osiem dzików i jednego lisa. Królem polowania został ogłoszony Arkadiusz Andrzejczak.
- W środę 27 stycznia w Kole Łowieckim nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej odbyło się dodatkowe polowanie zbiorowego na dziki, z udziałem dziewięciu myśliwych i podkładaczy z psami. Polowano w obwodzie łowieckim nr 138 w lasach miejscowości Uhrusk i Radzanów. Całodzienne polowanie poprowadził Andrzej Barczuk. Na rozkładzie zanotowano trzy dziki i trzy lisy. Królem polowania został Piotr Kędzierawski, który ustrzelił dwa dziki i jednego lisa, a tytuł Wicekróla przypadł Robertowi Barczukowi, który pozyskał jednego dzika.
Dodatkowe polowania zbiorowe mają na celu rozrzedzenie miejscowej populacji dzika, zminimalizowanie ryzyka przedostania się wirusa ASF na teren Polski z Ukrainy i Białorusi oraz zmniejszenie ryzyka przetrwania wirusa w środowisku. Dotychczas na terenie Polski stwierdzono ponad 80 przypadków wirusa ASF, wszystkie na Podlasiu.

Układanie puzzli

Puzzle to wspaniała forma rozrywki. Składanie obrazu z małych fragmentów bardzo wciąga. Przekonały się o tym dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie, które po raz kolejny odwiedzili chełmscy myśliwi w ramach programu edukacji przyrodniczej „Myśliwi przedszkolakom”. Goście przynieśli pudełka z puzzlami. Podczas ich układania myśliwi opowiadali przedszkolakom o ptakach i zwierzętach przedstawionych na układankach. Po rozpakowaniu pudełek dzieci z animuszem przystąpiły do pracy, układając wizerunki kaczki krzyżówki, kuropatwy, lisa, dzika, rogacza oraz zająca.
Puzzle przygotowano na bazie rysunków Mariusza Kędzierskiego. Układanki mają format A1 i składają się z 30 elementów. Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie zlecił ich wykonanie w celu popularyzacji łowiectwa wśród najmłodszych.