poniedziałek, 08 lutego 2016 10:20

Zimowym tropem

Napisane przez  Paweł Łapiński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Okres zimowy dla dziko żyjących zwierząt to czas najintensywniejszej walki o przetrwanie. Niska temperatura, wiatr i wilgoć oraz kurczące się zasoby pożywienia i utrudniony do nich dostęp, sprawiają, że zwierzęta zaczynają oszczędzać energię a całą swoją aktywność poświęcają na poszukiwaniu pokarmu. Aby ułatwić przetrwanie zwierzyny w tym trudnym dla niej okresie myśliwi zakładają w naturalnych siedliskach karmiska, w których wykładany jest pokarm. Tu zwierzyna może spokojnie uzupełniać braki pożywienia i minerałów. Karmiska lokalizowane są najczęściej w miejscach ostoi przyrody i na szlakach migracyjnych zwierząt.

Początek lutego to dobry moment, aby pomóc mieszkańcom lasu w codziennej walce o przetrwanie i zintensyfikować działania ochronne. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych wspólnie z Kołem Łowieckim nr 23 „Szarak” w Chełmie zorganizował dla uczniów Szkoły Filialnej w Rudzie zajęcia terenowe pod tytułem: „Zimowym tropem” na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Do zajęć włączył się Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie, który umożliwił dzieciom udział w wypuszczaniu zajęcy z hodowli prowadzonej przez Koło Łowieckie nr 85 „Sokół” w Chełmie. Zwierzęta te adaptowały się do naturalnych warunków przyrodniczych w specjalnej wielkopowierzchniowej wolierze wybudowanej w ramach marszałkowskiego programu odbudowy zwierzyny drobnej na terenie województwa lubelskiego. Dzieci mogły bezpośrednio brać udział w wypuszczaniu jednej z par zajęcy. Dzięki temu wzmocniona zostanie rodzima populacja tych, w ostatnim czasie coraz rzadziej spotykanych zwierząt a wypuszczona parka będzie miała szansę przystąpić do godów zwanych parkotami.

 

 


To był początek atrakcji, jakie miały czekać uczniów jeszcze tego samego dnia. Przed wjazdem do lasu czekała na uczestników zajęć tzw. „podwoza” - sanie zaprzężone w ciągnik marki Ursus C 360, którymi młodzi przyrodnicy mieli za chwilę szusować przez leśne ostępy Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Dokarmianie zwierząt zaplanowano przy dużym paśniku, gdzie dzieci mogły wyłożyć przygotowane przez siebie smakołyki: siano, ziemniaki, jabłka, marchew, orzechy włoskie a na pobliskich drzewach wywiesić dla ptaków kule zbożowe i słoninę. Dzięki „Poradnikom młodego tropiciela” oraz z pomocą myśliwych i pracowników parków, każdy uczestnik mógł wziąć udział w rozpoznawaniu tropów zwierząt. Okazało się, że częstymi gośćmi tej leśnej stołówki były dziki, sarny i jelenie. Wśród licznych tropów najbystrzejsi tropiciele zauważyli ślady łosia i lisa. Podekscytowanych tymi odkryciami dzieci nie trzeba było długo namawiać do lepienia bałwana, wysiłkiem i pracą wielu małych rąk powstały śnieżne kule, z których połączenia powstał „Śniegowy Łoś”. Na koniec każdy z uczestników mógł ogrzać się przy ognisku, posilić się kiełbaską i rozgrzać herbatą z termosów.
Jeszcze tej zimy, jeśli aura nie będzie szczędziła śniegu, planujemy zorganizować wspólnie z lokalnymi kołami myśliwskimi kolejne zajęcia terenowe.