środa, 25 lutego 2015 09:39

Okręgowe łowy na drapieżniki

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14 i 15 lutego na terenie okręgu chełmskiego Polskiego Związku Łowieckiego zostały przeprowadzone „Okręgowe łowy na drapieżniki”. Redukcja drapieżników ma na celu umożliwienie odchowania jak najwięcej młodych przez zwierzynę drobną na polach i w lasach. Lisy są drapieżnikami oportunistycznymi, czyli polują na zwierzęta najłatwiej dostępne w danym terenie. Ich działalność jest najważniejszą przyczyną spadku liczebności zwierzyny drobnej: kuropatw, zajęcy, bażantów i wielu innych gatunków ptaków i zwierząt. W dzisiejszych czasach dwa razy do roku z samolotów zrzucane są szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów, w związku z tym jeden z czynników powodujących śmiertelność lisów został wyeliminowany, a lisy wykorzystują już nie tylko tereny leśne i polne jako swoje terytoria, ale występują także w miastach. Redukcja lisów pod koniec zimy umożliwi drobnej zwierzynie wydanie na świat młodych i ich odchów. Oczywiście takie działania nie grożą wytępieniem lisów, a mają na celu jednie zmniejszenie ich liczebności na danym terenie.

- (14 i 15 lutego) W Kole Łowieckim nr 82 „Dubelt” w Chełmie okręgowe łowy na drapieżniki zostały zorganizowane w dwóch obwodach łowieckich. W polowaniach uczestniczyło 18 nemrodów z udziałem sześciu naganiaczy. Pozyskano pięć lisów (trzy psy i dwie suki). Królami polowań zostali: Zenon Wilgos i Jerzy Tatysiak.
- (14 i 15 lutego) Myśliwi z KŁ „Lis” w Łopienniku Górnym wzięli udział w „Okręgowych łowach na drapieżniki” organizowanych corocznie przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie. Polowano w trzech grupach, po jednej na każdym z obwodów dzierżawionych przez koło (obwody nr 175,193 oraz 337). Sprzyjająca aura, w tym ujemna temperatura i brak opadów, umożliwiła penetrację terenów podmokłych w szczególności nadrzecznych łąk i zarośli zwykle dla myśliwego niedostępnych. W połączeniu ze świetną znajomością łowiska i zwyczajów zwierzyny pozwoliło to na pozyskanie aż dziesięciu znanych ze swej przebiegłości lisów. W łowach uczestniczyło trzydziestu dziewięciu myśliwych.
- 15 lutego odbyło się polowanie zbiorowe na drapieżnika w kole łowieckim nr 27 „Rogacz” w Bończy. Mimo trudnych warunków pogodowych polowanie przebiegało w miłej atmosferze. W sześciu miotach został objęty teren pomiędzy Kraśniczynem a Surhowem po obu stronach Wojsławki, w wyniku czego został pozyskany jeden lis i osiem bażantów.
We wspólnej akcji okręgu uczestniczyły 22 koła łowieckie w tym: KŁ nr 4 „Sokół” w Rejowcu, KŁ nr 5 „Dąbrowa” w Lublinie, KŁ nr 12 „Szóstak” w Lublinie KŁ nr 22 „ChTPM” w Chełmie, KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie, KŁ nr 48 „Ponowa” we Włodawie, KŁ nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie, KŁ nr 81 „Sarna” w Gorzkowie, KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie, KŁ nr 85 „Sokół” w Chełmie, KŁ nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej, KŁ nr 151 „Żubr” w Lublinie, KŁ nr 163 „Orlik” w Chełmie, KŁ nr 24 „Lis” w Łopienniku Górnym, KŁ nr 27 „Rogacz” w Bończy KŁ nr 67 „Krogulec” w Lublinie, KŁ nr 17 „Jeleń” w Żółkiewce, KŁ nr 62 „Piżmak” w Nieliszu, KŁ nr 70 „Sokół” w Sosnowicy, KŁ nr 53 „Bażant” w Świdniku, KŁ „Pogoń” Warszawa oraz KŁ nr 84 „Przepiórka” w Lublinie. W sumie zorganizowano czterdzieści dwa polowania zbiorowe na drapieżniki, uczestniczyło w nich łącznie 400 myśliwych, z udziałem psów i przy zaangażowaniu 126 naganiaczy. Łącznie pozyskano 77 szt., w tym 30 liszek.

 

 

 

Bal „Ponowy” we Włodawie
W walentynki, 14 lutego, w świetlicy w Suchawie odbył się Bal Myśliwski Koła Łowieckiego nr 48 „Ponowa” we Włodawie. W pięknie udekorowanej sali łowczy koła powitał uczestników balu: gości, licznie przybyłych myśliwych i sympatyków łowiectwa z małżonkami i narzeczonymi. Zgodnie z tradycją wcześniejszych zabaw w kole, każdej pani została wręczona symboliczna róża. Przy dobrej muzyce wykonywanej przez zespół z Woli Uhruskiej bawiono się do białego rana w szampańskich humorach. Na tradycyjnym wiejskim stole królowały specjały z dziczyzny: kiełbasy z dzika, wędzone szynki z dzika i jelenia oraz inne wędliny. Niewątpliwą atrakcją były jednak dziki, pieczone według staropolskiej receptury przez mistrza masarstwa Dariusza Ochrymiuka. Nie było uczestnika zabawy, który nie skosztowałby tej potrawy z kaszą i wybornym sosem żurawinowym. Koło organizuje co roku bale karnawałowe, które cieszą się dużą popularnością i są okazją do zapraszania gości i tym samym promocji łowiectwa.

Laureaci „Roku trznadla”
Trzydziestu trzech laureatów i dziesięć szkół, które trafiły do tzw. szerokiego finału, otarły się o miejsca w ścisłej czołówce „Roku trznadla”. Tak wyglądają ostateczne decyzje komisji konkursowej, która w grudniu przeanalizowała blisko sto sprawozdań z akcji „Ożywić pola 2013-2014. Rok trznadla”. Z terenu działania chełmskiej okręgowej organizacji łowieckiej na listach znalazły się dwie placówki: Gimnazjum we Włodawie, Zespół Szkół i Liceum we Włodawie. Z tymi szkołami współpracują myśliwi z KŁ nr 48 „Ponowa” we Włodawie.