poniedziałek, 05 stycznia 2015 11:42

Polowanie wigilijne Budowlanych

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

(21 grudnia 2014 r.) Na polowaniu zbiorowym wigilijnym w Lesie Majdan Surhów (obwód łowiecki 228) spotkali się myśliwi KŁ nr 80 „Budowlani” w Lublinie i goście. Polowanie w jednej grupie dla dwudziestu trzech uczestników z udziałem dwóch podkładaczy z psami poprowadził Marian Niewiadomski. W roli naganki szpice i gończy Jarosława Kościa. Dźwięki sygnałówki oznajmiały kolejne elementy uroczystego polowania. Przeprowadzono pięć pędzeń. Pierwszy miot cichy. Tylko gdzieniegdzie słychać pracę psów. W kolejnych pędzeniach tuż po ruszeniu podkładaczy słychać ujadanie psów i padają pierwsze strzały, potem następne. W sumie pozyskano sześć dzików. Królem polowania został Jarosław Kość z pozyskanymi trzema sztukami. Tytuł Króla Pudlarzy przypadł Piotrowi Drygasiewiczowi.
Po zakończeniu pędzeń uroczysty pokot, ognisko oraz myśliwska wigilijna biesiada. Były życzenia, łamanie opłatkiem oraz wspomnienia dawnych polowań.

Polowanie wigilijne w KŁ Lis

(20 grudnia 2014 r.) Koło Łowieckie Nr 24 „Lis” w Łopienniku Górnym polowanie wigilijne przeprowadziło w obwodzie 337. Prezes Stanisław Bojarski złożył zebranym świąteczne życzenia. Mimo niesprzyjającej aury na zbiórce stawiło się czternastu myśliwych, w tym goście. Królem polowania został Mirosław Rzepecki, Wicekrólem - Mariusz Mazurkiewicz. Króla pudlarzy nie udało się wyłonić - z powodu dużej liczby myśliwych, którzy „starali się” zdobyć ten tytuł.
Po zakończeniu polowania, podczas uroczystego pokotu, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Koła, nastąpiło nadanie tytułu Honorowego Członka Koła Marianowi Rudnikowi - od wielu lat związanemu z KŁ „Lis”, pomysłodawcy i wieloletniemu opiekunowi kroniki koła, etycznemu i prawemu myśliwemu, często stawianemu za wzór do naśladowania dla innych. Za swoją postawę i zaangażowanie w sprawy łowiectwa M. Rudnik doceniany jest nie tylko w kole, ale i w całym Okręgu Chełmskim - sprawuje funkcję prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Chełmie.

 

 

Polowanie zbiorowe w „Dubelcie”
(28 grudnia) Ostatnie w minionym roku polowanie zbiorowe na dziki, płową i drapieżniki w KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie. Polujemy w Lesie Gałęzów. Zbiórka uczestników polowania w Kazimierówce-Magazynie. Sygnałówka Michała Jakubowskiego wzywa na odprawę przed polowaniem. Dwudziestu jeden nemrodów staje na linii. Polowanie zgodnie z planem prowadzi Mirek Kabała. Polujemy z udziałem naganiaczy i trzech psów. Urok kniei w zimowej scenerii niesamowity. Świeży śnieżny puch utrudnia przemieszczanie się myśliwym i naganiaczom. W przerwie polowania rozpalono ognisko, czas na poczęstunek. Podczas pędzenia jest czas na spokojne podziwianie uroków śnieżnej scenerii lasu, w skupieniu i zadumie oczekujemy na efekty poszczególnych pędzeń, słychać jednak tylko ciszę lasu. Okiść w młodnikach trudny do przebrnięcia i dalej sypie. W kniei liczne ślady bytowania zwierzyny. Widoczne w pędzeniach jelenie, łosie, sarny tu i tam pojedyncze dziki uchodzą w leśną dal. Nie widać lisa. Po opolowaniu bagien, trzcinowisk, krzaków, młodników oraz lasu, w ciszy i bez jednego wystrzału, wracamy na miejsce zbiórki, jeszcze tylko podsumowanie polowania i życzenia noworoczne. Do zobaczenia za rok na kolejnych łowach.