środa, 26 listopada 2014 12:15

Łowy Hubertowskie

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(1 głos)

KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie
(8 listopada) W stanicy łowieckiej w Sajczycach chełmskie KŁ nr 23 „Szarak”, zgodnie z tradycją łowiecką, rozpoczęło uroczystego „Hubertusa” od chwili zadumy i zapalenia zniczy przy kapliczce św. Huberta, gdzie umieszczone są tabliczki z nazwiskami kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów. Następnie mszę św. w otoczeniu lasu celebrowali księża: Stanisław Furlepa i Franciszek Kamiński, oprawioną dźwiękami odegranymi przez kolegów sygnalistów Kacpra i Mateusza Zielińskich z asystą sztandaru Koła.

DSC00395 kopiaPo mszy członek ORŁ w Chełmie ks. kapelan Stanisław Furlepa udekorował Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej wieloletniego członka Koła Mariana Bakuna. W tym uroczystym dniu ślubowanie złożył Paweł Najda w asyście swojego opiekuna. Następnie w dwóch grupach prowadzonych przez Józefa Baryłę i Andrzeja Szumerę ruszono ze wsparciem patrona w knieję. Bór darzył, na pokocie znalazły się trzy dziki. Królem Polowania ogłoszono Mieczysława Zielińskiego. Polowanie zakończyła biesiada. Degustowano pieczonego dzika i grochówkę oraz to, co w koszyczkach każdy przyniósł. Towarzyszyły temu tańce przy muzyce i piosenkach w wykonaniu zespołu Caro.

KŁ nr 81 „Sarna” w Gorzkowie
DSC05987 kopiaSobota, 8 listopada, dzień św. Huberta. W KŁ nr 81 „Sarna” w Gorzkowie uroczysta odprawa myśliwych przed polowaniem zbiorowym rozpoczynającym nowy sezon łowiecki 2014/2015. W polowaniu bierze udział trzydziestu myśliwych, w tym dwóch gości z zaprzyjaźnionych kół, oraz naganka. Polowanie Hubertowskie zostało zorganizowane na dwóch obwodach z podziałem na dwie grupy. Myśliwi pozyskali sarnę, pięć lisów, dwanaście bażantów oraz trzy kaczki. Po pokocie uczestnicy udali się do Dworku Myśliwskiego w Olchowcu, gdzie czekała biesiada. Przed nią prezes koła wręczył uroczyście - w imieniu ORŁ i ZO w Chełmie - łowczemu Koła Piotrowi Stępniowi odznaczenie „Za Zasługi dla łowiectwa okręgu chełmskiego”. Nowo przyjęta do koła na członka macierzystego Anna Chachaj w obecności braci myśliwskiej złożyła uroczyste ślubowanie na myśliwego. Rotę ślubowania przyjął najstarszy nemrod w kole - Stanisław Czapliński. Po ceremonii i złożeniu gratulacji „Dianie” rozpoczęła się biesiada myśliwska.
KŁ nr 50 „Cietrzew”
w Dubecznie
DSCF4256 kopiaroczyste polowanie Hubertowskie w KŁ nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie odbyło się 8 listopada. Polowano na terenie obwodu łowieckiego nr 112 (leśnictwo Podlaski). W polowaniu brało udział trzydziestu trzech myśliwych, polując w dwóch grupach. Jedną prowadził Zbigniew Gaj i ta grupa pozyskała dzika i kunę. Drugą grupę prowadził Józef Murgała i pozyskała ona: jelenia (łanię) oraz cztery dziki. Królem Polowania został Józef Murgała, który pozyskał jelenia i dzika. Wicekrólem został Sylwester Grzybowski pozyskując dzika. Polowanie zostało zakończone biesiadą przy bigosie myśliwskim i pieczonym dziku.

 

 

KŁ nr 24 „Lis”
w Łopienniku Górnym
W dniu 8 listopada w KŁ nr 24 „Lis” odbyło się polowanie Hubertowskie. Na zbiórce oprócz licznie przybyłych myśliwych koła, powitano gości, wśród których znaleźli m.in.: się Jan Kuchta - wójt gminy Łopiennik Górny oraz koledzy z zarządu zaprzyjaźnionego koła nr 85 „Sokół” w Chełmie. Polowanie w kompleksie leśnym Namule poprowadził Jerzy Kosior. Św. Hubert darzył gościom koła, po dwóch pędzeniach strzelono cztery dziki. Królem polowania został Jan Kuchta z dwoma sztukami na rozkładzie, natomiast medal „Króla Pudlarzy” przypadł Edwardowi Znójowi. Po uroczystym pokocie nadszedł czas tradycyjnej, myśliwskiej biesiady - na stołach królowała oczywiście dziczyzna.

KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie
16 listopada na polowaniu zbiorowym w Lesie Skordiowskim spotkali się myśliwi KŁ nr 82 Dubelt w Chełmie. Polowano w jednej grupie na szesnaście strzelb z udziałem naganiaczy, psów i podwody. Łowy poprowadził Mirosław Sawicki. Dźwięki sygnałówki Michała Jakubowskiego oznajmiały poszczególne elementy polowania. Przeprowadzono osiem pędzeń. Już pierwszy miot Koźle Piaski przyniósł pozyskanie pierwszego dzika. Wataha dzików uszła poza miot. W Lesie Kabały zaległ okazały jeleń byk, uszedł cały niestrzelany przez linię naganki. W trzecim miocie (Krzyżno) padł pierwszy lis i koza. W przerwie śniadaniowej rozpalono ognisko. W kolejnym pędzeniu (Majdan Skordiów) pozyskano następne dwa dziki. Z kolejnego miotu wypędzono okazałego byka łosia i ruszono watahę dzików - strzelono kolejnego dzika i lisa. W ostatnim miocie były dziki, ale uszły cało. Po łowach ułożono pokot, odegrano sygnały i oddano hołd pozyskanej zwierzynie. Królem polowania został Mariusz Michalczuk. (m)

 

 

50 lat KŁ nr 56 „Basior”
w Jarosławcu
15 listopada Koło Łowieckie nr 56 „Basior” w Jarosławcu obchodziło jubileusz 50-lecia swojej działalności. Program obchodów zainaugurowano mszą św. w kościele filialnym pw. św. Stanisława w Jarosławcu. Mszę przy udziale zespołu sygnalistów z Krynicy Górskiej i chóru myśliwskiego z Zamościa w intencji myśliwych, ich rodzin, bezpiecznych łowów oraz w intencji zmarłych kolegów myśliwych odprawił ks. Kazimierz Stelmaszczuk - proboszcz parafii Uchanie, w koncelebrze ks. Andrzeja Łuszcza - proboszcza parafii Buśno. Po mszy uczestnicy obchodów udali się pod obelisk w Lesie Jarosławiec, gdzie oddano hołd zmarłym kolegom myśliwym, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze i odmówiono modlitwę. Cześć oficjalną i biesiadną zorganizowano w Restauracji „Szałas” w Hrubieszowie. Po wystąpieniach prezesa Koła Wiesława Ochęduszko oraz gości, szczególnie zasłużonym członkom koła nadano odznaczenia łowieckie, odznaki „Zasłużony dla łowiectwa na Zamojszczyźnie” oraz odznaczenia „Za zasługi dla łowiectwa okręgu chełmskiego”. Okolicznościowe dyplomy i podziękowanie wręczono wyróżniającym się kolegom i żonom myśliwych. Uczestnikom obchodów wręczono pamiątkowe ryngrafy i znaczki jubileuszowe. Koło dzierżawi obwody łowieckie nr 206 i 226 w woj. lubelskim w gm. Białopole, Wojsławice, Uchanie i Grabowiec