środa, 12 listopada 2014 13:44

Ocena prawidłowości pozyskania rogaczy

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Domu Myśliwych Ziemi Chełmskiej na strzelnicy w Kumowej Dolinie przez trzy dni (15-17 października) oceniano prawidłowość pozyskania rogaczy w minionym sezonie łowieckim. Łącznie oceniono 841 przypadków ods­­trzału kozłów przez myśliwych selekcjonerów.

Komisja pozyskanie 5 sztuk oceniła jako nieprawidłowe (XX - dwa punkty czerwone), pozyskanie 6 sztuk oceniono jako naganne (X - jeden punkt czerwony).
Komisja nie stwierdziła: - przypadku nieprzedstawienia trofeum do oceny; - przypadku przedstawienia trofeum w stanie uniemożliwiającym dokonanie oceny; - przypadku nieprawidłowo spreparowanego trofeum oraz przypadku świadomego wprowadzania w błąd komisji.
Wyceniono wstępnie jako trofea medalowe 48 parostków (18 brązowomedalowych, 21 srebrnomedalowych, 9 złotomedalowych).
Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie wyróżnił selekcjonerów za trofea najokazalsze i najciekawsze w formie.
W kategorii najokazalsze trofeum w minionym sezonie łowieckim pierwszą lokatę i tytuł „Rogacz AD 2014” otrzymała Anna Szumera z KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie, za pozyskanie 3 czerwca b.r. na terenie obwodu łowieckiego nr 154, pow. chełmski, rogacza z parostkami o masie 726 g - złoty medal, 171,03 pkt CIC, nowy oficjalny rekord Okręgu PZŁ w Chełmie.

 


Drugą lokatę przyznano Bogdanowi Karwatowi z KŁ nr 5 „Dabrowa” w Lublinie, za pozyskanie 27 lipca br. w obwodzie łowieckim 157, pow. chełmski, rogacza z masą parostków 725 g - złoty medal, 169,25 pkt CIC.
Trzecią lokatę przyznano dla Marianowi Koszko z KŁ nr 70 „Sokół” w Sosnowicy, za pozyskanie 16 czerwca b.r. na terenie obwodu łowieckiego nr 92, pow. włodawski, rogacza z parostkami o masie 685 g - złoty medal, 162,47 pkt CIC.
W kategorii najciekawsze w formie trofeum w minionym sezonie, uwzględniającym niespotykaną formę, wyróżniono w konkursie „Rogacz - Myłkus AD 2014”:
- Dariusza Szewczuka z WKŁ nr 163 „Orlik” w Chełmie za parostki „myłkusa” o masie 520 g, strzelonego w obwodzie nr 155 w dniu 10 sierpnia b.r.,
- Józefa Biedronia z KŁ nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej za parostki „myłkusa” o masie 535 g, strzelonego w obwodzie łowieckim nr 138 w dniu 4 września b.r.,
- Mariusza Sagana z WKŁ nr 151 „Żubr” w Lublinie za parostki „myłkusa” o masie 610 g, strzelonego w obwodzie nr 194 w dniu 1 czerwca b.r.

 

 

Piknik edukacyjny
31 października na strzelnicy myśliwskiej zorganizowano piknik edukacyjny „Zwierzęta z naszych łąk i lasów”. Organizatorzy: Językowe Przedszkole Integracyjne w Kasztanowym Parku, Akademia Małego Księcia i Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie.
Najmłodszych po „Łowieckiej ścieżce edukacyjnej” oprowadzał Marian Rudnik, a po „Parku urządzeń łowieckich” - Mirosław Sawicki. Pokaz strzelecki na myśliwskim kręgu zaprezentowali Andrzej Makuch i Andrzej Maciąg. W programie były także przejazdy koniem, ognisko, gry i zabawy na świeżym powietrzu.