poniedziałek, 23 listopada 2015 10:32

Porządki na koniec sezonu

Napisane przez  b
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

(14 listopada) Zarząd Koła PZW w Woli Uhruskiej zorganizował sprzątanie łowisk na podległym sobie terenie. Na wezwanie stawiło się liczne grono wędkarzy - w sumie 15 osób, w tym dwoje kadetów. Posprzątali teren wokół starorzecza „Pompka” oraz brzeg granicznego Bugu. Zebrano 10 dużych worków śmieci. 

Nowości w Kole WODNIK w 2016 r.

Zarząd Koła Wodnik w Chełmie w przyszłym roku planuje zorganizować około 15 zawodów wędkarskich w kategoriach: spławik, grunt, spinning. Zawody rozegrane zostaną na wodach naszego Okręgu (wszystkie zawody na żywej rybie). Zaplanowano m.in.: tradycyjnie wspólne zawody z Kołem w Woli Uhruskiej, Puchar Prezesa, Senior 60+, zawody dla młodzieży z okazji Dnia Dziecka oraz Kadet Junior + Panie. Koło gorąco zaprasza wszystkie panie w każdym wieku.
Zarząd Koła Wodnik postanowił w 2016 roku podwyższyć pulę nagród (I miejsce - talon 200 zł, II miejsce - 150 zł, III miejsce - 100 zł). Ponadto każdy uczestnik zawodów otrzyma pudełko żywej przynęty („robale”) oraz paczkę zanęty gratis.
W każdych zawodach mistrzowskich dla pierwszych dziesięciu najlepszych zawodników zostaną rozlosowane nagrody niespodzianki.
Zapisy oraz szczegółowe informacje dotyczące miejsca i daty zawodów będą dostępne na stronie www.facebook.com/kolowodnik oraz na łamach „Nowego Tygodnia” oraz sklepie Wodnik (Chełm, plac Gdański 11, tel. 82 564 31 63).
Do corocznej tradycji Wodnika należy rozlosowanie kołowrotka wśród nowo wstępujących członków PZW.
Koło Wodnik serdecznie zaprasza koleżanki i kolegów wędkarzy do uczestnictwa w zawodach, zachęcając do miłego spędzania czasu w otoczeniu przyrody.

 

 

Zmiany w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb
Od 1 stycznia 2016 roku będzie obowiązywał znowelizowany przez Zarząd Główny PZW Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Część zmian dotyczy zaostrzenia dotąd obowiązujących zasad, jak np. podwyższenie wymiaru ochronnego węgorza z 50 do 60 cm oraz bardziej restrykcyjnego podejścia do możliwości wędkowania dzieci i młodzieży pod nadzorem opiekuna będącego członkiem PZW. Dotąd każdy członek PZW mógł zabrać na łowisko dwoje dzieci w wieku do lat 14 i wędkować razem z nimi metodami spławikową lub gruntową w granicach łowiska oraz obowiązujących limitów ryb. W nowym regulaminie przekazanie 2 wędek podopiecznym wyklucza możliwość wędkowania przez opiekuna. Podobnie znacznie ograniczono możliwości organizowania np. przez szkółki wędkarskie wędkowania dzieci i młodzieży w zorganizowanych grupach poprzez zmniejszenie granicy wiekowej z 16 do 14 lat. Naszym zdaniem nie ma to nic wspólnego z promocją wędkarstwa i dość znacznie ogranicza dostęp do takich zajęć. Zdumienie może budzić także zmiana zasad wędkowania przez współmałżonków członka PZW. Dotąd współmałżonek posiadający kartę wędkarską (taki jest wymóg ustawy o rybactwie śródlądowym) mógł wędkować bez opłacania składek w granicach łowiska, limitu sprzętu i ryb. Nie wiadomo, komu to przeszkadzało, ale teraz niestety osoba taka będzie zmuszona do opłacenia składek.
Złagodzono regulamin w zakresie zniesienia zakazu wędkowania ze środków pływających w porze nocnej na jeziorach i zbiornikach i tu należy pamiętać, że Okręg Chełmski nadal utrzymał ten zakaz na podstawie możliwości, jakie stwarza wspomniana ustawa.

 

 

Doceniono zapewne wnioski „karpiarzy” dopuszczając możliwość przechowywania ryb na łowisku w stanie żywym w tzw. workach karpiowych. Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały przechowywanie ryb wyłącznie w sadzach wykonanych z miękkiej siatki na sztywnych obręczach.
Kilka wprowadzonych pozostałych zmian ma raczej charakter bezdyskusyjny, gdyż dotyczy ochrony ryb oraz wód. Do gatunków ryb, których nie można przenosić do łowisk oraz wypuszczać po złowieniu dodano babkę byczą, zaś do gatunków objętych ochroną całkowitą zaliczono także brzankę i taśmiaka długiego. Twórcy regulaminu nie ustrzegli się jednak kilku „wpadek”. Do nich można zaliczyć niepotrzebny zapis o wprowadzeniu okresu ochronnego od 1 stycznia do 31 grudnia (?!) na brzankę oraz jesiotra ostronosego. Wystarczyłoby ten zapis znieść i dla uproszczenia zamieścić te dwa gatunki we wspomnianym wykazie ryb chronionych prawem objętych całkowitym zakazem wędkowania, tymczasem brzanka w tym wykazie jest, ale niestety nie ma tam jesiotra ostronosego. Dodatkowo te dwa gatunki objęte całkowitym zakazem niepotrzebnie umieszczono w zapisie dotyczącym możliwości skrócenia okresu ochronnego w przypadku, gdy jego początek lub koniec przypada na dni powszechnie wolne od pracy.

Zawody w Kole Łopiennik
Zarząd koła zorganizował dla swoich członków towarzyskie zawody gruntowe i zawody spławikowe. W zawodach gruntowych, które rozegrano na rzece Wieprz w Dobryniowie zwyciężył Jan Kowalczyk z wynikiem 1440 g, drugi był Waldemar Lupa - 440 g, a trzeci Marek Kostecki - 360 g. W zawodach spławikowych, które odbyły się na Wieprzu w Stężycy Nadwieprzańskiej, pierwsze miejsce zajął Marcin Czajka (1710 g), drugie - Mariusz Radziej (1390 g), trzecie - Zdzisław Antończak (1360 g). Sędziowali: Henryk Weremko i Marek Kostecki.

 
Więcej w bieżącym wydaniu NT i na www.nowytydzien.pl